Genel

İç Mekan Dekorasyonunda Metalin Kullanımı

metalin kullanımı

Yıllardır metalin kullanımı çatı ve dış cephe kaplamalarında görülmüştür. Ancak yeni malzemeler, uygulamalar ve tutumlar onu yaratıcı, karmaşık iç tasarımlar üreten binalara taşıdı. Metalin çok yönlülüğü, onu neredeyse sınırsız uygulamaya açarken, diğer birçok iç malzemeyi aşan dayanıklılık ve uzun ömür sunar. İşlev, biçim, güzellik ve stili harmanlar.

Son on yılın teknolojik gelişmeleri, mimari metalleri iç mekanlar için çok pratik bir çözüm haline getirdi. Artık çeşitli mimari tarzlara uygun yeni yüzeyler, kaplamalar ve desenler mevcuttur. Móz Designs , Oakland, California’nın başkan yardımcısı Tripp Sandford, “Şartname hazırlayıcılar ve tasarımcılar, mimari metallerin sunduğu dekoratif ve yapısal olasılıkların giderek daha fazla farkına varıyor” diyor ve ekliyor: “Móz Designs, yalnızca beş yıldır mevcut olmayan özellik öğeleri sunuyor. Yeni dijital araçlar, yüksek profilli projelere ve ortak alanlara ‘imzalı bir görünüm’ ekleyebilecek çarpıcı yüzeyler oluşturmamıza olanak tanır.Mimari alüminyum, olağanüstü tasarım esnekliği ve uzun ömürlü dayanıklılık sunar.

Metal kaplama, duvar kaplamaları, kolon kaplamaları, oda bölücüler ve merdivenler olarak kullanım için giderek daha popüler hale geldi. Daha fazla mimar da ortak alanlarda tavan uygulamaları için metali belirtiyor.” İnsanlar metalin her zaman dayanıklı olduğunu biliyorlardı, ancak tavan gibi iç uygulamalar için kullanmak konusunda isteksizdiler.

Chicago Metallic Corp inşaat hizmetleri müdürü Edward G. Williams, “Düşünce, katı veya antiseptik görüneceği ve binanın iç sesini bir yankı odası gibi yapacağıydı” diyor ., Şikago. “Şimdi, tasarımcılar ve sahipleri, metal tavanların bir alan içinde mükemmel akustik kontrol sağlayabildiğini ve heyecan verici renkler ve yeni tasarım öğeleri sunabileceğini buluyorlar. En yaygın uygulama, bir tasarımcının bir alana ızgara tipi bir tavan eklemesi ve daha sonra bir tavanın yerini almasıdır. geleneksel mineral fiber panel veya fiberglas panel yerine metal tavan paneli.Tasarımcılar ayrıca VOC içermedikleri ve binanın iç hava kalitesini olumsuz yönde etkileyecek havayla taşınan partiküllere katkıda bulunmadıkları için metal tavan panellerini de önereceklerdir. bir malzeme olarak metalin doğal kalitesi, metal paneller tavanda daha temiz kalacaktır.”

Bina sahipleri artık bir alanda ek güvenlik sağlamak ve açık, ferah bir görünüm oluşturmak için metal bir tavanın kullanılabileceğini görüyor. Williams, “Bu sistemler, plenuma sınırlı, kısıtlı veya hiç erişim sağlayacak şekilde yapılandırılabilir” diye ekliyor. “Bu, özellikle okullar, adliyeler ve havaalanları gibi kamusal alanlarda önemli olabilir.” Metal bir kumaş tavan için önemli bir güvenlik özelliği, sprinklerlerin çalışmaya devam edebilmesidir. GKD Metal Fabrics , Cambridge, Md teknik satış müdürü Shawn Crismond, “HVAC, açık hava akışına sahip gizli bir ortamda da çalışabilir,” diyor . “Tüm mekanik parçalar gizlenebilir, ancak yine de kolay erişilebilir ve işlevseldir.”

Tavanlara ek olarak Crismond, diğer popüler iç mekan metal uygulamalarının bölmeler, zeminler, duvarlar ve iç korkuluklar olduğunu belirtiyor. “İç mekan metal uygulamaları, yangına dayanıklılık dahil olmak üzere güvenlik ve koruma özelliklerine sahiptir” diye ekliyor. “Büyük tiyatrolar ve eğlence mekanları için metal, akustik için çok faydalıdır.”

Metal, vurgu malzemesi kullanımına ek olarak, yoğun trafik alanları ve çok seviyeli ortamlar için yaratıcı bir iç bileşen haline geldi. Metal Sales Manufacturing Corp iş geliştirme müdürü Mark Eaker, “Çok sayıda renk ve profil seçeneği, geleneksel iç mekan malzemeleriyle elde edilemeyen ayrıntı ve derinlik sağlıyor” diyor.., Louisville, Ky. “Son zamanlarda, iç mekan uygulamaları için düz yüzeyli metal paneller kullanan okullarda bir artış oldu. Metal paneller, geleneksel malzemelere kıyasla sürdürülebilir ve çok yönlü bir seçimdir. Çok çeşitli renkler, yüzeyler ve inşaat ekiplerine ihtiyaçlarını karşılamak için sınırsız olanaklar sunan profiller. Metal paneller sıcak, güçlü, ilginç bir görünüme sahiptir. Metal paneller renk, form, baskı ve dokuların doğru kullanımı ile başka hiçbir malzemenin elde edemeyeceği bir görünüm sağlar.”

İç metaller hayat kurtarmaya bile yardımcı olabilir. Cascade Coil’in GuardianCoil sistemi, patlama basıncı ve şok dalgasının ötesine geçen patlamalardan kaynaklanan yaralanma riskini azaltır. Bina sakinleri için, havadaki enkaz, bir patlama olayı sırasında önde gelen ölüm ve yaralanma nedenlerinden biridir. Bir pencere kaplaması veya duvar panelinin arkasına duvar içi koruma olarak kurulan bu dokuma tel patlama azaltma ürünü, estetik açıdan hoş özelliklerini korurken havadaki cam kırıklarını ve parçalarını yakalar ve emer. Dokunmuş tel örgü, mermi parçasının etrafına çökerek enerjisini güvenli bir şekilde dağıtır. Bu doğal sarma mekanizması, yaralanma veya insanlara ve mülke zarar verme olasılığını önemli ölçüde azaltır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir