Genel

Merdiven Konstrüksiyon Sistemleri

Metal Konstrüksiyon

Merdiven, bina içindeki farklı katlara kolay ve hızlı erişim sağlamak için tasarlanmış bir dizi Basamaktır. Konstrüksiyon merdivenin bulunduğu binanın odası veya çevresi merdiven olarak bilinir. Merdivenin kapladığı açıklık veya boşluk, merdiven olarak bilinir.

MERDİVEN TÜRLERİ

Basamakların çeşitli düzenlemelerine bağlı olarak, merdivenler şu şekilde sınıflandırılabilir:

[1] ÇEYREK DÖNÜŞ MERDİVEN / L ŞEKLİ MERDİVEN

Çeyrek dönüşlü merdiven, yönünü sağa veya sola değiştiren, ancak dönüşün bir çeyrek boşluk inişi tanıtarak veya sarıcılar sağlayarak etkilendiği bir merdivendir. Bu tip merdivenlerde merdivenin uçuşu, iki farklı seviyeyi birbirine bağlamak için yükselirken 90 derece sanat inişi döner. Bu yüzden L merdiveni olarak da adlandırılır.

L tipi bir merdivende iniş için tipik olarak bir destek gereklidir. Genellikle bu, çevredeki duvarlara inşa edilir, böylece fark edilmez. Bununla birlikte, modern konutlarda, merdiven yapısını görünür bırakarak boşluğun açılması genellikle arzu edilir. Bu durumlarda, destek yapısı, ince destek elemanları oluşturmak için çeliğin gücünden yararlanılarak görsel olarak en aza indirilebilir. Dikkatli mühendislik sayesinde iniş desteğini hep birlikte ortadan kaldırmak mümkündür.

[2] SARMA MERDİVEN

Sarıcı merdivenler, Çeyrek Dönüşlü merdivenlerin bir çeşididir, ancak düz bir iniş yerine, köşe geçişinde pasta şeklinde veya üçgen basamaklara sahiptir.

Sarıcı merdivenler, diğer birçok merdiven tipinden daha az yer gerektirir. Eski evlerde çok yaygındırlar, genellikle büyük merdivenin girişte olabileceği ve sarıcının mutfağa erişim olarak kullanıldığı ikincil bir merdiven olarak kullanılırlar.

Daha fazla görsel ilgiye sahiptirler. Sargılı merdivenler, köşelerde dolanırken görsel olarak daha sorunsuz bir geçiş yaratıyor gibi görünüyor. Bu nedenle modern evlerde popülerlik kazanmıştır. Kompakt olmaları onları sürdürülebilir ev tasarımlarında da çekici kılmıştır.

[3] DÜZ MERDİVEN

Düz merdivenler açık ara en yaygın ve popüler olanlardır ve bu nedenle uygun, işlevsel ve en uygun maliyetlidirler.

Bu klasik tasarımda, basamaklar doğrudan merdivenin yörüngesi boyunca yer almaktadır. Basamaklar eşit aralıklarla yerleştirilmiştir ve hepsi aynı yöne gittiği sürece merdivenin bir inişi olabilir veya olmayabilir.

En pratik çözümü arıyorsanız düz bir merdiven asla yanlış bir tercih olmayacaktır. İçsel sadeliği nedeniyle özellikle minimalist evler ve iç mekanlar için uygundur. Bununla birlikte, bu tür merdivenlerin çok fazla doğrusal alan kapladığını ve katlar arasında genellikle bir miktar mahremiyet yaratan bir bariyer oluşturmadığını belirtmek önemlidir.

12 fit yüksekliğindeki bir merdiven, açıklığı kırmak için bir iniş gerektirir. Bir sahanlığın eklenmesi çok daha fazla yer kaplayacaktır ve bu nedenle bu tür merdivenler konut yapımında nadiren kullanılmaktadır. Bunları büyük ticari binalarda daha sık göreceksiniz.

[4] YARIM DÖNÜŞ MERDİVENLER / U ŞEKLİ MERDİVENLER / ANAHTAR MERDİVENLER

Bu merdivenler 180 ile yön değiştiriyor.. Köpek bacaklı ya da açık sazan tipi olabilir. Köpek ayaklı merdivenlerde ise uçuşlar zıt yönlerdedir ve planda katlar arasında boşluk bırakılmaz. Açık yeni merdivenlerde ise katlar arasında bir kuyu veya açıklık bulunur ve asansör yerleştirmek için kullanılabilir. Bu merdivenler yeterli alan bulunan yerlerde kullanılmaktadır.

U şeklindeki merdivenler mimari bir plana uyması daha kolay olabilir çünkü bazı mimari ilgiler sunarlar. İniş(ler) merdivenlerin bir kısmında bir dinlenme noktası sunabilir.

Merdivenlerin ortasına üçüncü bir kat yerleştirilirse, çift L merdiven (veya çeyrek iniş) olur.

[5] KAVİSLİ MERDİVEN

Kavisli merdivenler ev veya iş yerinize şıklık katar. Bu nedenle, neredeyse her zaman en iyi ilk izlenimi veren girişte bulunurlar. Kavisli merdivenler, spiral merdivenler gibi sarmaldır, ancak çok daha büyük bir yarıçap üzerinde olma eğilimindedirler ve tipik olarak tam bir daire oluşturmazlar.

Kavisli merdivenler genellikle çok zarif ve gelenekseldir, ancak bu tür tasarım çağdaş tasarımlara eşit şekilde uyarlanabilir. Yürümek nispeten kolaydır (yarıçap büyükse).

Kavisli merdivenler, çeşitli merdiven türleri arasında inşa edilmesi en zor olanlardır. Aslında kavisli merdivenler inşa etmek, herhangi bir merdiven üreticisi veya imalatçısı için bir başarı zirvesini temsil eder. Bu nedenle, inşa edilmesi en maliyetli olanlardır.

[6] SPİRAL MERDİVEN

Sarmal merdiven kesinlikle en ilginç tasarımdır. Yay şeklini andıran sarmal bir yaya sahiptir. Tüm basamaklar kama şeklindedir, ancak sarıcı ve kemerli merdivenlerin aksine, bu basamakların hepsi boyut olarak tutarlıdır. Etrafında basamakların yayıldığı merkezi bir dikey direk vardır.

Alanın ekonomik kullanımı, kurulum kolaylığı ve kapasite sınırlamaları nedeniyle spiral merdivenler çoğunlukla şehir loft dairelerinde bulunur. Sarmal bir merdiven, üzerinde hareket edilmesi zor olan sınırlı bir alana sahip olduğundan, sık kullanım için pek uygun değildir. Merdivenlerden herhangi bir anda yalnızca bir kişi geçebilir ve büyük eşyaları yukarı veya aşağı taşımak zordur. Bu aynı zamanda birçok bina yönetmeliğinin tam boyutlu bir ikinci kata birincil giriş olarak spiral merdivenlerin kullanılmasına izin vermemesinin nedenidir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir