Genel

Fabrikalarda Konstrüksiyon İşleri

Merdiven Kontrüksiyonları

Konstrüksiyon sektöründe prefabrikasyon, şantiye dışında , fabrika koşulları altında , tamamlanan bileşenlerin daha sonra işlere dahil edilmek üzere şantiyeye taşınmasıyla gerçekleştirilen imalat anlamına gelir .

Bir teknik olarak, prefabrikasyon özellikle yüksek hacimli , tekrarlayan bileşenler veya istenen kalite seviyesine ulaşmak için fabrika koşulları gerektiren ürünler için uygundur . Aynı zamanda bir projenin farklı yönleri üzerinde aynı anda paralel çalışmaya da izin verebilir. Ancak nakliye maliyetleri yüksek olabilir, depolama gereksinimleri olabilir ve uzun vadeli bir tesis kurma maliyetleri yüksek olabilir ve bu da önemli bir iş riski oluşturur. , özellikle uzun vadeli talebin tahmin edilemez olabileceği durumlarda. Daha fazla bilgi için Prefabrikasyon’a bakın .

Uçan fabrikalar (bazen saha fabrikaları olarak da anılırlar) prefabrike bileşenlerin üretimi için kullanılan geçici tesislerdir . Sadece bir proje süresince faaliyette bulunmaları ve daha sonra kapatılmaları bakımından geleneksel tesis dışı fabrikalardan farklıdırlar . Operasyonlar daha sonra başka bir projeye hizmet etmek için yeni bir konuma ‘uçabilir’ .

Terimin, prefabrik paneller oluşturmak için saman balyaları kullanan bir şirket olan ModCell’den geldiği düşünülüyor . Üretim tesislerinin saman kaynaklarına yakın olması, esnek kalmalarını ve maliyetlerini düşürmelerini sağlamıştır .

Uçan fabrikalar , şantiyelerin yakınında, hatta şantiyelerde veya malzeme kaynaklarına yakın konumlanabilme avantajına sahiptir ve böylece nakliye maliyetlerini , kesintileri ve gecikmeleri azaltır . Ayrıca, kiralamalar veya binalar geçici olduğundan daha esnek olabilir ve bu nedenle tesisler belirli bir projeden gelen talebe uyacak şekilde büyütülebilir veya küçültülebilir .

Londra’daki Nine Elms geliştirmesinin 1. Aşaması için servisli yardımcı dolaplar inşa etmek üzere oluşturulan bir tesisle ilgili bir raporda , Konstrüksiyon ve geliştirme şirketi Skanska, saha dışı prefabrikasyonun önündeki engellerin şunlar olduğunu öne sürdü:

İlk sermaye yatırımı .
Yüksek taşıma maliyetleri .
Tesis dışı üreticilerin finansal istikrarsızlığı .
Uçan fabrikaların bu sorunlardan kaçındığına inanıyorlar .

Referans Construction Manager Magazine, Skansa’nın uçan fabrikaları 2 Ekim 2015’te Slough’da başlıyor.

Proje için 750.000 £ hibe sağlayan Innovate UK’de baş teknoloji uzmanı Mark Wray, “ Şu anda en büyük engel , saha dışı üretimin , tüm ilişkili maliyetlerle birlikte sabit bir yere bağlı bir binada kurulmasıdır . Şu anda saha dışında bir üretim tesisi kurmak için gereken yüksek düzeyde sermaye yatırımı , büyük bir finansman mekanizmanız olmadıkça bunun mümkün olmadığı anlamına geliyor .

“Aldığımız geri bildirimlere dayanarak , bu, endüstri tarafından iyi karşılanacak uygun bir çözüm. Bu sadece Skanska ve Laing O’Rourke gibi büyük oyuncular için değil, aynı zamanda KOBİ’ler için de geçerlidir. Uçan fabrikaların sunduğu daha düşük başlangıç ​​maliyetlerinin daha küçük oyunculara hitap edeceğine inanıyoruz.”

Uçan fabrikaların dezavantajları şunları içerir:

Mülk kiralama genellikle daha pahalıdır.
Tekrar kurulum maliyetleri vardır .
Karmaşık makineler gerektiren üretim süreçlerine uygun olmayabilirler .
Yerel alan ve nitelikli işgücünün mevcudiyeti ile sınırlı olabilirler .

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir