Genel

Metal Konstrüksiyon Yapıların Sağlamlığı

Metal Konstrüksiyon

Metal Konstrüksiyon Yapıların Sağlamlığı , Çeliği düşündüğümüzde, genellikle paslanmaz çelik bir cihaz, cerrahi bir alet ve hatta Empire State Binası gibi güçlü ve dayanıklı bir şey hayal ederiz. Önceden tasarlanmış metal binalarda kullanılan popüler bir yapı malzemesi olan çelik, düşmeden, kırılmadan veya bükülmeden maksimum gerilime dayanabilir ve ayrıca çürümeye, yangına ve diğer temel hasarlara karşı dayanıklıdır. Peki çeliği bu kadar benzersiz yapan nedir? Her şey bilimde:

 

Çelik Nedir?

Çeliğin özellikleri karmaşık görünebilir, ancak bunlar karbonla karıştırılmış bir grup alaşım metalinden gelir.

Alaşımlı çelik, demir içeren bir metal olarak kabul edilir, yani demir içerir. Bununla birlikte, çelik bina imalatında kullanılan bazı alaşımlı çelikler, demir dışı metaller içerebilir.

Demirli metaller şunları içerir:

dökme demir
Dövme demir
hafif çelik
Yüksek dayanımlı çelik
Takım Çelikleri
Karbon çelik

Demir dışı metaller şunları içerir:

Alüminyum
Krom
Bakır
Nikel
Titanyum
Çinko

Çelik Nasıl Yapılır?

Çelik, yerkabuğundan çıkarılan demir cevherinden üretilir. Azot, fosfor, silikon ve kükürt gibi safsızlıklar, yüksek fırında eritilmeden ve az miktarda karbonla alaşımlanmadan önce cevherden çıkarılır. Karbon demiri sertleştirir ve gücünü arttırır.

Farklı çelik kaliteleri üretmek için diğer alaşım elementleri eklenir.

Metal Yapılarda Kullanılan Yaygın Çelik Türleri

Çelik yapı parçalarının üretiminde kullanılan alaşımlı çelikler, krom, nikel, manganez ve vanadyum gibi demir dışı (demir) metallerin elementlerini içerir. Bu metallerin tümü, önceden tasarlanmış binalara güç vermede ve ağırlıklarını artırmadan daha dayanıklı hale getirmede rol oynar.

Örneğin, nikel ve manganez çeliğe daha fazla çekme mukavemeti verir, bu da bir binadaki stabilizasyonu arttırır. Krom, çeliğin sertliğini ve erime sıcaklığını arttırırken, vanadyum da sertliği arttırır ve çelik parçaları strese veya çatlamaya daha az eğilimli hale getirir.

Alüminyum alaşımlı kaplamalı çelik, korozyona dayanıklı olduğu için modüler binalar için metal çatı ve duvar panellerinin imalatında da sıklıkla kullanılır.

Birincil alaşım ajanının karbon olduğu karbon çeliği, mukavemetinden dolayı yapı çeliği olarak da bilinir. Büyük parçaların yanı sıra bağlantı elemanları ve cıvatalar oluşturmak için kullanılır.

depolama binalarından gökdelenlere ve köprülere kadar her şeyde kullanılan yapısal kirişler.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir