Genel

Merdiven Korkulukları Çeşitleri

Merdiven Korkulukları

Küpeşte nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, bir tırabzan, merdiven çıkarken veya inerken tuttuğunuz kısımdır. Ya iğlerin üstüne oturur ve korkuluğun bir parçasını oluşturur ya da duvara sabitlenir. Merdiven Korkulukları.

Ne tür korkuluklar mevcuttur?

Entegre ve duvara monte olmak üzere iki ana merdiven korkuluğu türü vardır. Merdiveninizin stili ve düzeni, sizin için en uygun korkuluk tipini belirleyecektir.

Entegre korkuluklar

Entegre korkuluklar, millerin üst kısmı boyunca uzanır ve korkuluğun bir parçasını oluşturur. Bir korkuluk içine yerleştirmek için bir tırabzan seçerken, yivli veya yivsiz bir stil seçeneği vardır. 32 mm veya 41 mm oluklu merdiven korkulukları, iğlerle kullanılma eğilimindedir. Yivsiz tırabzanlar en iyi şekilde metal miller, cam paneller ve kelepçeler ile veya duvara monte tırabzan olarak kullanılır. Her iki durumda da, tırabzan her iki uçta da bir paça direği ile desteklenir.

Yivli Korkuluklar

Yivli Küpeşte

Mil, tırabzanın oluğuna oturur – 32 mm’lik bir mil, 32 mm’lik bir yiv içine oturur. Bir tırabzanın genel ölçüsü aynı kalır, değişen oluğun boyutudur. Örneğin, 32 mm veya 41 mm oluklu bir tırabzan aynı genel boyuta sahiptir.

Cam İçin Oluklu Küpeşte

Cam oluklu korkuluklar, bir cam paneli yerleştirmek için korkuluk boyunca uzanan derin bir kanala sahiptir.

Yivsiz Korkuluklar

Braketler/kelepçeler veya mil ayağı doğrudan raya vidalanabildiğinden, bu korkuluklar cam panellere veya metal millere daha uygundur. Yivsiz korkuluklar duvara da monte edilebilir.

Yivsiz Küpeşte

Duvara Monte Korkuluklar

Duvara monte korkuluklar, korkuluktan ayrı bir unsurdur ve bir korkuluk yanında veya kapalı merdivenlerde korkuluk yerine kullanılabilir. Duvara monte korkulukların iki popüler stili domuz kulağı ve paspastır.

Domuz Kulak Küpeşte

Domuz kulak tırabzanları, brakete ihtiyaç duymadan doğrudan duvara sabitlenebildikleri için duvara monte tırabzanlar için popüler bir seçimdir. Bu korkuluklar mükemmel bir tutuş sağlar ve duvara yakın oturur, bu da onları dar merdivenler için ideal seçim haline getirir. Küpeşteyi duvara sabitleyerek oluşturulan vida deliklerini çapraz taneli pelet (konik ahşap pelet) ile doldurabilirsiniz. Burada bir dizi çapraz taneli pelet görebilirsiniz.

Paspas Tırabzan

Mopstick tırabzanlar, tırabzan braketleri ile duvara sabitlenir ve bu da onları daha dekoratif bir seçenek haline getirir. Güzel telkari tasarımlardan modern sekizgen stillere kadar değişen stiller ile görünümü tamamlamak için tırabzan uç kapakları da eklenebilir.

Korkuluklar İçin Malzeme Seçenekleri

Duvara monte korkuluklar genellikle ahşaptan yapılır. Bununla birlikte, daha çağdaş ayarlara uyacak şık metal korkuluklar ve aksesuarlar için büyüyen bir trend var. Bu 1.8m krom kaplamalı tırabzan gibi metal tırabzanlar genellikle duvara monte edilmek üzere tasarlanmıştır ve modern merdiven parçası yelpazemizin bir parçasını oluşturur. Ahşap korkuluklar duvara veya bir korkuluğun üstüne sabitlenebilir. Korkuluklara uyan ahşap korkuluk stilleri, oluklu HR profili, kare (veya geleneksel stil) ve yazlık somun tasarımlarını içerir.

Korkuluklar için popüler ahşap seçenekleri arasında meşe, baldıran otu, ceviz ve dişbudak bulunur.

Duvara Monte Korkuluklar İçin Sabitleme ve Aksesuarlar

Paspas Korkulukları

Duvar Destekleri

Bunlar mopstick veya yivsiz korkulukları duvara sabitlemek için kullanılır. Duvar braketleri metalden yapılmıştır ve birkaç farklı metal seçeneği mevcuttur.

Uç Kapaklar

Küpeşte uç kapakları, bir tırabzana dekoratif bir son dokunuş eklemek için idealdir. Merdiven parçaları aksesuar kılavuzumuzda uç kapaklar için mevcut tasarım seçenekleri ve malzemeler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Duvar Yolları

Duvar desenleri, duvara bir tırabzan braketi takarken dekoratif bir özellik katar. Küpeşte braketlerinin t’ye sabitlenmeden önce vidalandığı ahşap disklerdir.

o duvar.

Domuz Kulak Korkulukları

Domuz kulak korkulukları, doğrudan duvara sabitlendiklerinden, sabitleme açısından çok az şey gerektirir. Tek ihtiyacınız olan, tırabzanı duvara sabitleyerek oluşturulan vida deliklerini doldurmak için çapraz taneli topaklar.

Korkuluklarla çalışmak için hangi parçalar gereklidir?

Entegre tırabzanlar, bir korkuluk üzerindeki iğlerin üzerine oturur ve çoğu durumda iğler bir taban rayı tarafından desteklenecektir. Taban rayları ya cam panelleri ya da milleri yerinde tutar. Taban rayları yelpazemizi buradan inceleyebilirsiniz. Dolgu (dolgu veya ara parçası olarak da bilinir) tırabzanla birlikte gelir. Bunlar daha sonra, tırabzanın sağlam olduğu izlenimini vermek için her bir iğ arasına oturacak boyutta kesilir. Tüm korkuluk yeni bir direk ile desteklenecektir. Newel direkleri sadece korkuluk yapınızı desteklemekle kalmaz, aynı zamanda merdiveniniz için bir odak noktası sağlar. Burada yeni yazılar hakkında daha fazla bilgi edinebilir veya yeni yazı çeşitlerimizi buradan satın alabilirsiniz.

Daha büyük veya daha ayrıntılı merdiven konfigürasyonları, tırabzan sabitlemeleri gerektirebilir; örneğin, merdivenleri sarmak için yatay dönüşler, serbest bırakmalar veya bir kıvrım. Cam yivli korkuluklar bir cam bölmenin üzerine oturur. Cam aynı zamanda cam oluklu bir taban rayına da geçer. Cam şeffaf bir silikon ile yerine sabitlenebilir.

Küpeşte Geri Yükleme veya Değiştirme

Bir merdiveni yenilemek, tırabzan değiştirmek kadar basit olabilir, özellikle de bu alan sürekli kullanımdan dolayı en fazla aşınma ve yıpranmayı aldığından. Duvara monte bir tırabzanın değiştirilmesi, bir korkuluğa entegre edilmiş bir tırabzanın değiştirilmesinden çok daha basit bir işlemdir. Rayın takıldığı duvar yüzeyinin iyi durumda olduğunu varsayarsak, ray ve aksesuarları (gerekirse) seçip tekrar takmak kadar basittir. Ekstra rahatlık için, merdiveninizde hızlı ve etkili bir değişiklik yapmak için ihtiyacınız olan her şeyi içeren duvara monte tırabzan kitleri satın alabilirsiniz. Bir korkuluğun parçası olan bir tırabzanın değiştirilmesi, özellikle korkuluk birkaç kat boya ile kaplanmışsa daha zor olabilir. Tüm korkuluğun boyasını çıkarmak, genel durumunu vurgulayacağı için genellikle iyi bir başlangıç   noktasıdır.

Çoğu durumda, eski bir tırabzanı yenisiyle değiştirmek büyük bir fark yaratacaktır. Bununla birlikte, miller ve yeni direkler ellerinden gelenin en iyisini geçmişse, güvenlik ve estetik nedenlerle hepsini aynı anda değiştirmeye değip değmeyeceğini düşünün. Bu, merdiveni modernize etmek için harika bir fırsat olabilir. Kılavuzumuzu okuyun Merdivenlerinizi değiştirmek neden düşündüğünüz kadar göz korkutucu değil, merdivenlerinizi güncellemek için

Ölçüm Kılavuzu

Merdiven korkulukları, merdiveniniz için mümkün olan en iyi yükseklikte olduklarından emin olmak için dikkatlice yerleştirilmelidir. İhtiyacınız olan tırabzan uzunluğunu belirlemek için merdiveninizin uzunluğunu açıya kadar ölçün. İniş için bir korkuluk gerekiyorsa, bu ek uzunluğu yerleştirmek için gereken tırabzan uzunluğunu ölçmelisiniz. Korkuluklar genellikle 1.8m, 2.4m, 3.6m ve 4.2m set uzunluklarında satılmaktadır. Ölçümlerinize uyan en iyi uzunluğu seçin. Bazı durumlarda hem merdiven hem de iniş tırabzanı uzun bir uzunluktan dışarı alabilirsiniz.

İşiniz için en uygun uzunluğun hangisi olduğundan emin değilseniz, lütfen 0114 2721228 numaralı telefondan bizi arayın, size tavsiyede bulunalım.

Korkuluklar İçin İnşaat Yönetmelikleri

Bina yönetmelikleri, bir ev mülkünün hem merdiven hem de sahanlık için 900 mm tırabzan yüksekliğine sahip olabileceğini belirtir. Ticari özellikler merdivenlerde minimum 900mm, sahanlıklarda 1100mm olmalıdır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir