Genel

Kapı Kilidi Çeşitleri

Kapı Kilidi Çeşitleri

1. Düğme Kilitleri

Düğmeli kilitler , mevcut en yaygın kapı kilidi çeşitleri türüdür ve çoğu kapı için başlıca güvenlik yöntemidir. Kilit silindiri kapı yerine topuzun kendisinde bulunur. Bu nedenle, çekiç veya anahtar gibi temel aletlerle kolayca kırılabileceğinden, dış kapılarda topuz kilitler kullanılmamalıdır.   

2. Kam Kilitleri

Kam kilitleri , bağlı bir kola sahip bir tutturucudan veya kilitlemek için dönen bir kamdan oluşur. Silindir şeklindedirler ve bir tarafında cıvatayı yerleştirirken konumlandırmaya yardımcı olan bir deliğe sahip metal bir boruya sahiptirler.

Bu kapı kilitleri, yetkisiz erişimi önlemek için tipik olarak otomatlarda, dosya dolaplarında, masalarda veya vitrinlerde kullanılır. Tamamen inşa edilmiş dolaplarda, çoğunlukla görünmezler. Bazı kam kilitleri, kabin kapılarını tamamen sabitleyerek, hassas malzemelerin korunması için onları çekici hale getirir.

3. Sürgü Kilitleri

Sürgüler , hırsızlığa veya zorla girmeye karşı daha da güçlü koruma sağlar . Yaysız bir topuz veya anahtarın döndürülmesiyle hareket eden kilit civataları vardır. Eşsiz kilitleme mekanizmaları, fiziksel saldırılara, hırpalanmaya ve delmeye karşı daha iyi donanımlıdır, bu da onları bir bıçak veya el aletine karşı daha az duyarlı hale getirir.

Sürgü kilitleri üç ana tipte gelir: tek, çift ve dikey. Tek silindirli sürgüler en basitidir ve bir taraftan bir anahtarla etkinleştirilebilir. Çift silindirli sürgüler her iki taraftan bir anahtar ile kullanılabilir. Dikey sürgüler, tek ve çift sürgülere benzer şekilde çalışır, ancak kilit yatay yerine yukarı ve aşağı hareket eder. Bu yönlendirme, levye gibi bir aletle gözetleme yoluyla zorla girişe karşı daha dirençlidir.

4. Asma kilitler

Asma kilitler bağımsızdır. Diğer kilit tiplerinden farklı olarak portatiftirler ve bir kapıya veya konteynere kalıcı olarak takılmazlar. Anahtarlı ve kombinasyon olmak üzere iki ana kategoride gruplandırılmış çeşitli modellerde gelirler. Anahtarlı asma kilitlerin, aynı anahtarlı, farklı anahtarlı ve anahtarlanabilir de dahil olmak üzere bir dizi alt türü vardır.

Asma kilitler, hem hareketli yapıları hem de ilmekli kulplu köstek şekli nedeniyle kolayca tanınırlar. Cıvata kesicilerin bunları kesmesini önlemek için, korumalı veya örtülü asma kilitler olarak da bilinen, kelepçenin etrafında yükseltilmiş omuzlarla tasarlanabilirler.

5. Gömme Kilitler

Gömme kilitler , dış kapılarda kullanılan güçlü kilitlerdir ve hafif ve ağır hizmet modelleri mevcuttur. Bir iç sistem içerirler ve onları bir kilitten çok bir kilit seti yapar.

Bu kilit takımları, hem topuzları hem de kolları kullanabilir ve tek başına silindirik kilitlerden daha fazla güvenlik sağlar. Dişlidirler ve kapıya eklenen gömme bileşenleri kullanırlar. Kutu kilidi, kapının kenarında derin bir girinti veya gömme içine yerleştirilmiştir ve bir ayar vidası ve bir kam kullanılarak sabitlenerek kilitleme mekanizması oluşturulmuştur. Silindir bileşeni, farklı kapı tiplerine uyacak şekilde çeşitli yükseklik ve uzunluklarda gelir.

6. Tuş Takımı Kilitleri

Tuş takımı kapı kilitleri , bir anahtar yerine ekli sayısal tuş takımı kullanılarak açılabilir. Pille çalışan veya mekanik olabilirler ve gerçek kilitleme mekanizması için genellikle sürgü kilitleri, topuz kilitleri veya gömme kilitler kullanırlar. Bu kapı kilitleri gelişmiş çok yönlülük sunar ve anahtarsız girişe izin verir, ancak birçoğunda alternatif kilit açma mekanizmaları için anahtar delikleri de bulunur. Bazı tuş takımı kilitleri, birden fazla özel koda izin verir, böylece bina yöneticileri erişimi kolayca kısıtlayabilir.

7. Akıllı Kilitler

Akıllı kilitler, bir kapıyı kilitlemek ve kilidini açmak için daha fazla yol sağlayan çok yönlü elektronik kapı kilitleridir. Birçok akıllı kilit bir tuş takımı ile birlikte gelir ve bir anahtar deliğine sahip olsa da, akıllı kilidin ana avantajı, bir telefon veya anahtarlık ile kilitlenip açılabilmesidir. Birçok akıllı kilit aynı zamanda Wi-Fi veya Bluetooth özelliklidir ve ev otomasyon hizmetlerine bağlanabilir. Bu kilitler, bağlı işlevleri kullanmak için güç gerektirir ve pillerin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.

Kapı Kilitleri İçin Diğer Hususlar

Yukarıdaki liste her şeyi kapsamamaktadır. Çok sayıda başka kapı kilidi vardır ve bunların çoğu yedi topuzlu kilit, sürgü kilitleri, kam kilitleri, asma kilitler, gömme kilitler, akıllı kilitler ve tuş takımı kilitleri kategorisine girer. Örneğin, kol kapı kilitleri iç kapılar için kullanılır ve daha çok topuzlu kilitler gibi çalışır.

Kapı kilidinin yanı sıra, kilit montajı için kapıyı incelemek önemlidir. Dikkate alınması gereken ana faktörlerden biri, kilit deliğinin ortasından kapının kenarına kadar ölçülen arka settir. Bir kapının arka yüz ölçümü, bir kilidin ona tam olarak oturup oturmayacağını belirler.

Kapının elle kullanılması veya açıldığında kapının dönme yönü, kilit montajı için bir diğer önemli faktördür. Bazı kilitler belirli bir el ile çalışır, diğerleri ise her ikisi için de çalışır. Örneğin, sürgü kilitleri her iki kapı tipine de sorunsuz bir şekilde takılabilir. Kapı kullanımı, menteşelerin kapının hangi tarafında olduğuna bağlıdır; Sağa hizalanmış menteşeler, sağa dönük bir kapıyı işaret ederken, sola hizalı menteşeler, sola dönük bir kapıyı işaretler.

Kapı kilitleri evlerde ve işyerlerinde kritik bir işleve sahiptir. Bu nedenle, tesisiniz için bir kapı kilidi seçmeden önce doğru araştırmaya zaman ayırmanız önemlidir. Güvenlik, güvenlik ve gizlilik ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmenizi sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir