Metal Konstrüksiyon

Metal Konstrüksiyon Yapılar genellikle zemin, duvar ve dış kaplama için diğer malzemeleri kullanan çelik çerçeveli binaların aksine, iç destek ve dış kaplama için çelikten imal edilmiş metal bir yapıdır. Çelik yapılar depolama, çalışma alanları ve yaşam alanları gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Nasıl kullanıldıklarına bağlı olarak belirli türlere ayrılırlar.

Metal Konstrüksiyon Yapılar  kullanmanınn bazı avantajları şunlardır:

  • Çelik, ahşap gibi diğer yapı malzemelerine göre çeşitli avantajlar sağlar.
  • Çelik yapısal olarak sağlamdır ve katı spesifikasyonlara ve toleranslara göre üretilmiştir.
  • Fazla malzeme %100 geri dönüştürülebilir.
  • Çelik kolayca bükülmez, bükülmez, bükülmez veya bükülmez ve bu nedenle değiştirilmesi kolaydır ve tasarım esnekliği sunar. Çelik montajı da kolaydır.
  • Çelik uygun maliyetlidir ve nadiren fiyat dalgalanması gösterir.
  • Çelik, gelişmiş güvenlik ve direnç sunarken, daha iyi inşaat kalitesi ve daha az bakım sağlar

Konut binalarında küf ve küfün yayılması ile çelik kullanmak bu istilaları en aza indirir. Küfün büyümesi için nemli, gözenekli malzemeye ihtiyacı vardır. Çelik saplamalarda bu sorunlar yok. Bazı yaygın çelik bina türleri “düz duvarlı” ve “kemerli” veya Nissen veya Quonset kulübesidir. Ayrıca, yapısal tip, açık açıklıklı veya çoklu açıklıklı olarak sınıflandırılabilir. Açık açıklıklı bir bina, iç mekanda kullanılan alanda yapısal desteklere (örneğin kolonlar) sahip değildir.

Düz duvarlı ve kemerli tip, binanın dış şeklini ifade eder. Daha genel olarak, bunlar rijit bir çerçeve yapısına dayanıyorlarsa, her ikisi de yapısal kemer formlarıdır. Bununla birlikte, kavisli çatı yapıları tipik olarak kemer terimiyle ilişkilendirilir. Çelik kemer binalar, belirli uygulamalar için uygun maliyetli olabilir. Tarım endüstrisinde yaygın olarak kullanılırlar. Düz duvarlı yapılar, kemerli yapılara göre daha fazla kullanım alanı sağlar. Ayrıca mevcut mimariye uyum sağlamak daha kolaydır. Düz duvarlı binalar, ticari, endüstriyel ve diğer birçok doluluk türü için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Net açıklık, iç yapıyı ifade eder. Açık açıklıklı çelik binalar, büyük havai destek kirişleri kullanır, böylece iç destek kolonlarına olan ihtiyacı azaltır. Açık açıklıklı çelik binalar, iç kolonlu yapılardan daha az maliyetli olma eğilimindedir. Bununla birlikte, diğer pratik hususlar, örneğin iç yapısal engellerin istenmediği (örneğin, uçak hangarları veya spor sahaları) bir doluluk gibi çerçeveleme stilinin seçimini etkileyebilir. Long Bay binaları, üzerindeki körfez açıklıklarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Binalarda daha büyük açıklıklar ve boşluklar sağlamak için geleneksel kirişlerle birleştirilmiş prefabrik metal çerçeveler kullanırlar.