Genel

Metalin Kullanım Alanları

Metal Kullanım Alanları

Metalin kullanım alanları, geniş bir terim olduğu için aslında sağlam bir tanımı yoktur. Bununla birlikte, genellikle yüksek elektriksel ve termal iletkenliğin yanı sıra dövülebilirlik ve parlaklığa sahip maddeler olarak tanımlanırlar. Metaller genellikle katyonlar olarak bilinen pozitif iyonları oluşturmak için elektronlarını kaybederler.

Metaller, periyodik tablodaki en büyük grubu oluşturur ve ayrıca periyodik tablodaki konumlarına göre tanımlanırlar. Alkali metaller, alkali toprak metaller, geçiş metalleri, ağır metaller ve nadir toprak metalleri olarak gruplandırılırlar. Sertlik bazında metaller, kullanılmış metaller ve metal olmayanlar olarak da ayırt edilir. Genellikle metaller, rafine etme adı verilen süreçte cevherlerinden çıkarılır.

Metallerin Farklı Kullanımları

Metaller genellikle çok güçlüdür, en dayanıklıdır ve günlük aşınma ve yıpranmaya karşı oldukça dirençlidir. Bu nedenle, eski zamanlardan beri birçok şey için kullanılmıştır. Ve bugün bile teknolojideki ve diğer birçok şeydeki gelişmelerle metallerin kullanımları büyük ölçüde genişledi. Metaller bile ekonomide önemli bir rol oynamaktadır. Bazı önemli ve popüler metal kullanımlarına bakalım.

  • İnşaat Sektöründe
  • elektronikte
  • Eczanede
  • Makine, Refrakter ve Otomobiller
  • Dekoratif ürünler
  • Diğer kullanımlar

İnşaat Sektöründe

Metaller inşaat sektörünün ana bileşenidir. Demir, çelik gibi metaller diğerlerinin yanı sıra binaların ve hatta evlerin yapımında kullanılan ana malzemelerdir.

Elektronikte

Metallerin bir diğer önemli uygulaması elektroniktedir. Metaller elektriği iyi ilettiklerinden, elektrik akımıyla çalışan ekipman ve aletler için teller ve parçalar yapmak için kullanılırlar. Popüler örnekler arasında TV, cep telefonları, buzdolabı, ütü, bilgisayarlar vb.

Eczanede

Nasıl olduğunu merak ediyorsanız, biyolojik açıdan metaller vücudumuzda mikro elementler olarak bulunur. Ayrıca, metal elementlerin varlığı, sinir uyarılarının iletimi, oksijen akışı, enzimler arasındaki reaksiyon vb. gibi çeşitli işlevler için çok önemlidir. Bu nedenle bazı ilaçlar, belirli eksiklikleri veya hastalıkları tedavi etmek için metal bileşikleri ile birlikte kullanılır. Demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum titanyum ve alüminyum gibi metaller, tıpta yaygın olarak antasitler şeklinde kullanılır.

Bunun dışında kullanılan araç ve gereçlerin çoğu metallerden yapılmıştır.

Makine, Refrakter ve Otomobiller

Bu, metallerin en yaygın kullanımlarından biridir. Endüstri, tarım veya çiftçilik için makine imalatında ve karayolu taşıtları, demiryolları, uçaklar, roketler vb. içeren otomobillerde yaygın olarak kullanılırlar. Burada yaygın olarak kullanılan metaller demir, alüminyum ve çeliktir. Bunların yanı sıra mutfakta kullanılan eşyaların çoğu çelik, alüminyum ve bakır gibi metallerden yapılır. Yüksek sıcaklığa dayanıklı doğası nedeniyle en çok metaller tercih edilir.

Dekoratif ürünler

Platin, altın, gümüş gibi metaller değerli metaller kategorisine girer ve ekonomik değeri yüksektir. Bu metaller, mücevher setleri yapımında veya bazı dekoratif parçalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Metallerin Diğer Kullanımları

Metallerin diğer bazı kullanımları ve uygulamaları, metallerin kilit, kasa, kapı vb. yapımında kullanıldığı için güvenlikte önemli bir rol oynamaktadır. Bunun dışında günümüzde mobilyalar metalden yapılmaktadır. Metaller ayrıca, silah ve mühimmat üretmek için kullanıldıkları orduda kullanımlarını bulurlar. Galvanizlemede paslanmayı önlemek için bazı metaller kullanılır. Bunlar metalin bazı popüler kullanımlarıdır. Metaller, farklı türleri, metallerin özellikleri ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için BYJU’S’u ziyaret etmeye devam edebilir veya ilginç içerik ve öğrenme deneyimi için uygulamamızı da indirebilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir