Genel

Metal Tasarımları

Metal Kullanım Alanları

İmalat uygulamaları için bazı standart tasarımlara, sonuçların kapsamlı analizine ve değişen endüstriyel gereksinimlere dayalı olarak, aşağıda sac metal tasarımları imalat sürecinizde izlemeniz gereken sac metal tasarım ipuçları verilmiştir . Bu ipuçları bir rehber olarak değerlendirilmelidir . Bu, sac metal bileşenlerin tasarımının verimli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak içindir. Aşağıda, yüksek kaliteli saclar üretmenize yardımcı olacak önemli sac tasarım ipuçları verilmiştir.

Delik büyüklüğü

Sac metal tasarımında, yapıdaki herhangi bir deliğin en az sac malzemenin kalınlığına eşit bir çapa sahip olmasını sağlamalısınız.

Bu sac metal tasarım ucuna bağlı kalmak, bir aletin kırılma veya hasar görme olasılığını azaltır. Dolayısıyla bu, üretim sürelerini ve maliyetlerini artırabilir. Benzer şekilde, belirli bir parçada tutarlı delik çapı kullanmak, daha az takım değişikliği gerekeceğinden üretimi hızlandırabilir.

Son olarak, delikler buklelerden uzağa yerleştirilmeli ve birbirine malzemenin kalınlığının altı katından daha yakın yerleştirilmemelidir.

Bükme Yarıçapı

Bir sac metal parça tasarlarken, önemli bir ipucu, bükülme yarıçapı ne kadar küçükse, iş parçası için o kadar fazla gerilim oluşturmasıdır.

Genel bir kural olarak, bir bükümün iç yarıçapı sac levha kalınlığına eşit olmalıdır. (Bu özellikle paslanmaz çelik gibi sünek metaller için geçerlidir. Diğer daha kırılgan metaller genellikle daha büyük bir bükülme yarıçapından yararlanır.)

Büküm Yönü

Bükme, frenlerin sac metali istenen geometriye büktüğü yaygın şekillendirme sac tasarım tekniklerinden biridir. Üretim sürecini kolaylaştırmak ve genel maliyetleri azaltmak için bu tasarım ipucunu dikkate almalısınız. Bükümlerin mümkün olduğunca aynı yöne sahip olduğundan emin olun. Bu nedenle, üretim sürecinde parçaları yeniden yönlendirme ihtiyacı ortadan kalkacak, zamandan ve nihayetinde paradan tasarruf sağlanacaktır.

Etek Ucu

Sac imalatında, sacın kenarını kendi üzerine katlayarak ürünlerde güvenli kenarlar oluşturmak için kenarlar kullanılır. Bir parçayı bir parçaya entegre ederken izlenecek önemli bir tasarım ipucu, düz kenarlardan kaçınmaktır. Bunun yerine, daha az kırılma riskine sahip oldukları için açık veya yırtılmış bir etek genellikle tercih edilir.

Açık kenarlar tasarlarken, en azından sacın kalınlığına eşit bir iç çapın korunması tavsiye edilir. Etek boyu (yani ne kadar katlandığı) kalınlık ölçümünün en az dört katı olmalıdır. Damlalı kenarlar aynı oranları izlemeli ve sac kalınlığının en az 1/4’ü kadar bir açıklık düşünmelisiniz.

Sekmeler ve Çentikler

Tırnaklı veya çentikli bir parça tasarlarken, önemli bir tasarım ipucu, belirli ölçüm oranlarının optimize edilmiş bir tasarımla sonuçlandığını bilmektir. Örneğin, tırnaklar genişliklerinin beş katından daha uzun olmamalı ve en az sac kalınlığının iki katı genişliğinde olmalıdır.

Çentikler, en az malzemenin kalınlığı kadar geniş olmalı ve birbirinden en az 1/8 inç uzakta olmalıdır. Bir dirseğin yanına çentikler veya tırnaklar yerleştirilirse, bunlar bükümden malzeme kalınlığının (artı büküm yarıçapının) en az üç katı uzakta olmalıdır. Aksi takdirde, bükülebilir veya deforme olabilirler.

Takım Seçimi

Bu tasarım ipucu, yalnızca sac metal tasarım teknikleri için değil, aynı zamanda CNC işleme için de geçerlidir. RapidDirect gibi üretim hizmetleri, geleneksel aletlerle yapılmış bükümlü, yarıçaplı ve delikli parçalar tasarlayarak , üretim sürecinde zaman kazandırabilir. Diğer bir deyişle, sac parçanız genelinde standart ölçüleri ve boyutları korursanız, üretimi daha hızlı ve daha ucuz olacaktır. Benzer şekilde, bir parçanın tasarımı ne kadar basitse, üretilmesi o kadar kolay (ve ucuz) olur.

Sıkı Toleranslar

Sac metal tasarım tekniklerini kullanırken bir diğer önemli ipucu, sıkı tolerans kullanımınızı sınırlamaktır. Birçoğu prototiplerini gereksiz sıkı toleransla inşa ediyor. Bununla birlikte, tasarımınıza eklediğiniz çağrılar ne kadar sıkıysa, bitmiş ürün o kadar pahalı olur. Bunun yerine, yalnızca projenizin işlevi için kritik olan özellikleri ve yüzeyleri ekleyin.

Kıvrımlar

Genel olarak, tasarımınız ne kadar karmaşıksa, maliyet de o kadar yüksek olur. Cebinizden tasarruf etmek için virajlarınızda kullandığınız açıları sadeleştirin. İzlenecek iyi bir sac metal tasarım ipucu, en iyi sac kıvrımların, kullandığınız metalin kalınlığına eşit veya daha büyük bir yarıçapa sahip olmasıdır.

Kalın parçalardaki küçük kıvrımlar, ince parçalara göre daha az hassastır. Gerekli olmadıkça kalın parçalar kullanıyorsanız küçük kıvrımlardan kaçının. Değillerse, sac metal tasarımınıza geri dönün ve bunların etrafında çalışıp çalışamayacağınıza bakın.

Ofsetler

Ofsetler, braketlerde ve kelepçelerde kullanabileceğiniz Z şeklinde bükümlerdir. Burada geçerli olan önemli bir ipucu, tüm büküm yarıçaplarını aynı tutmaktır. Ayrıca paralel düzlemler arasında malzeme kalınlığının en az iki katı olmalıdır.

Sac Göstergesi

Öğretmeniz gereken en önemli sac metal tasarım ipuçlarından biri, ilgili sac metal mastardır .

Sac levha kalınlığı projeye ve parçanın geometrisine bağlıdır. Bununla birlikte, kalın sac metaller, bir abkant pres üzerinde elde edilebilen bükülme açısını sınırlar. Pres freninde veya geleneksel zımba presinde çok keskin virajlar zordur. Ayrıca metalde, metali kırılgan ve kırılması kolay hale getiren mikroskobik çatlaklar oluşturur. Sonuç olarak, pahalı kurulumlar ve uzun üretim süreleri riski vardır.

Gerekmedikçe sac tasarım teknikleri ne olursa olsun, sac metal tasarım püf noktalarından biri kalın saclardan uzak durmaktır. Daha ince, daha esnek metali seçin.

Malzemeler

Sac metal tasarım tekniklerini kullanırken farklı sac tiplerini ve özelliklerini bilmek yeterli değildir. Doğru malzemeyi nasıl seçeceğinizi bilmek daha iyidir . Bu, sac metal imalatı sırasında önemli bir anahtar ipucudur . Aşağıda, projeniz için doğru malzemeyi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör bulunmaktadır.

Sertlik: Bu, sacın sert preslemeyi engelleme yeteneğidir.
Çekme Dayanımı: Bu, malzemenin kırılmadan taşıyabileceği maksimum yükü belirler.
Maksimum Sıcaklık: Bu, sacın özelliğini etkileyeceği için önemlidir. Örneğin, sıcaklık elektrik direncinde bir değişikliğe yol açabilir, vb.
Dövülebilirlik: Seçtiğiniz sac, proje gereksinimlerinize göre dövülebilir olmalıdır.
Uzama Oranı: Bu, uzamış numune malzemesinin kırılma sonrası numune malzemesinin oranına oranını açıklar.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir