Genel

Metal Konstrüksiyonda Fiyatlandırma Nasıl Yapılır

Metal Konstrüksiyon

Çelik Fiyatı

Çoğu malzeme gibi, metal konstrüksiyon da dünya çapında bir emtiadır ve fiyat, neredeyse günlük bazda piyasa talebine göre dalgalanır. Metal ve diğer malzemelerin fiyatları, deprem veya tsunamilerden doların gücüne ve hatta ne kadar üretildiği kadar basit bir dizi faktörden etkilenebilir.

Bina Tarzı

Hangi tarz bir binaya ihtiyacınız var, Quonset tarzı bir bina mı yoksa daha geleneksel, eğimli çatı tarzı bir bina mı? Quonset kulübelerinin inşası %30’a kadar daha ucuz ve daha ucuz olabilir (özellikle kendi kendine inşa etme yoluna giderseniz). Ayrıca tasarım karmaşık bir şekle sahipse ve yapısal olarak karmaşıksa daha fazla zaman ve malzeme gerekecektir.

Boyut

Açıkçası, binanın büyüklüğü ile fiyat artar. Bununla birlikte, bir bina 2.000 fit kareyi (SF) aştığında, toplam kare/feet fiyatı düşmeye başlar, aşağıdaki tabloya bakın. Dağıtım tesisleri gibi daha geniş binalar, daha sıkı inşaat güvenliği gereklilikleri ve daha özel kurulum ekipmanı gerektirir.

Genişlikler yapıdan yapıya değişmekle birlikte, önceden tasarlanmış bir binanın yüksekliği genellikle bir kat (alçak katlı) ile sınırlıdır, ancak istenirse bir çatı katı veya asma kat inşa edilebilir. Binanızın uzunluğu, makul ölçüde, gerektiği kadar uzun olabilir.

Yükseklik

Binanızın ne kadar uzun olması gerekiyor? Önceden tasarlanmış binalar 8 fit ile 30 fit arasında değişebilir. Çoğu yapı, yükseklik için 12 – 20 ft aralığında olma eğilimindedir. Yeterli yükseklikte (12ft+) yüksek eğimli bir çatıya sahip binalara asma katlar eklenebilmesine rağmen, önceden tasarlanmış binaların tipik olarak tek katlı (alçak katlı) yapılar olduğunu lütfen unutmayın.

Çatı Eğimi

Daha dik eğimli çatıların daha fazla malzeme gerektirmesi nedeniyle çatının açısı (veya eğimi) de fiyat üzerinde etkili olacaktır.

Çerçeveli Açıklıklar

Özel bir binaya ihtiyaç duyulduğundan, açıklıkların çerçevelenmesi için (kapılar vb. için) ekstra malzeme gerekir ve bu ek bir maliyete neden olur. Güçlü rüzgarlara dayanmak için, üst kapıların yanlarda ve ayrıca üst ve alt kenarlarda desteğe ihtiyacı vardır. Bir fırtına sırasında kapının içeri girmesini önlemek için rüzgar kilitleri önerilir.

Bitiş

Yapınızın dışında metal kaplama, tuğla, sıva veya sert levha veya iç kısımda bir asma kat ve/veya bölmeler olsun, istediğiniz bitiş metal binanızın nihai maliyetini etkileyecektir.

Standart ve Özel

Genellikle, standart boyutlu binalar (30×40, 40×60, vb.), tedarikçiler aracılığıyla daha kolay temin edilebildikleri için özel boyutlu binalardan (29×43, 42×57 vb.) daha ucuzdur. Özel boyutlu bir binaya ihtiyacınız varsa, boyutu biraz büyütmek ve standart bir boyutu tercih etmek daha uygun maliyetli olabilir.

Yer

Yoğun kar yağışı, kuvvetli rüzgarlar veya sismik faaliyetlerle uğraşmak, nihai maliyeti artıran ek mühendislik ve malzemeye yol açacaktır. Bir binanın yerel kuralları karşılamak için taşıyabileceği maksimum kar yükü, yere ve çatının tarzına bağlıdır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir