Genel

Konstrüksiyon Yapılarda Statik Hesaplanması

Merdiven Kontrüksiyonları

Yapısal analiz, konstrüksiyon mühendisliğinde güvenli ve güvenilir yapıların öğretilmesidir. Optimal statik ile bir Teras inşa etmek için, kuvvetlerin hesaplamaları ve bunların çatıdaki ve her bir ilgili bileşendeki karşılıklı etkileri gereklidir. Hesaplama için hem hesaplamalı hem de grafiksel yöntemler vardır. Burada size bir Teras statiğinin neden ustalıkla hesaplanması, planlanması ve uygulanması gerektiğini ve statik hesaplamayı nasıl (bırak) yapacağınızı açıklıyoruz.

Statik nedir, yapısal tasarım nedir?

Statik , katı cisimlerin kuvvetlerinin durumunu ve hareketini tanımlayan bir mekaniğin dalıdır. Statik, bir sisteme saldıran tüm kuvvetleri belirleme görevini yapar. Statiğin asıl alanı, bu nedenle, hareketsiz cisimlerin, yani cisimlerin ağırlığının kuvvet ve deformasyon durumunun hesaplanmasıdır.

İnşaat mühendisliğindeki statiğe yapısal analiz de denir . Yük taşıyan yapıların gerilmelerini ve deformasyonlarını sonraki tasarımlarına (boyutlandırma) temel olarak hesaplamak için kullanılır.

Yapısal analizin amacı nedir?

Yapısal hesaplamalar, örneğin Teras için güvenli ve güvenilir destek yapılarına (destekler, kirişler, çerçeveler, döşemeler ve paneller) yol açmalıdır. Aşağıdakiler geçerlidir: Bir Teras, hem iç hem de dış stabilitesi yeterliyse statik olarak doğru konumlandırılmıştır, bu sayede yapı malzemelerinin dayanım teorisinden elde edilen bilgiler, iç Güvenlik ve güvenliği hesaplamak için de önemlidir:

Statik, bir Terasın stresini hesaplar (iç kuvvetler)
Dış stabilite, örneğin devrilme gibi Teras’ın arızasını içerir.
İç stabilite, Teras’ın ahşap, Alüminyum ve kırılma nedeniyle oluşan arıza ölçümlerini içerir.
Mukavemet teorisi, kuvvetlerin ve deformasyonların/gerilmelerin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu hesaplar
Teras için statik gereksinimler
Statik açıdan bakıldığında, bir Teras’ın yukarıdan ve aşağıdan her türlü rüzgara, güneş ışığına ve yağışa (yağmur, dolu, kar), her türlü sıcaklığa ve neme dayanıklı olması ve altındaki insanları tehlikeye atmaması beklenir. Aşağıdaki gereksinimler inşaat için geçerlidir:

sağlamlık Teras statiği, konstrüksiyonu sabit tutacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu, destekleyici yapının çatıyı destekleyebileceği anlamına gelir. Özellikle cam çatılar, sürekli olarak destekleyici yapıya yüklenen yüksek bir ölü ağırlığa sahiptir.
Ankraj : Duvara ve/veya Zemine yapılan ankraj sağlam olmalıdır.
Yükler : Rüzgar yükü, kar yükü, su basıncı, toprak basıncı, titreşimler ve salınımlar gibi değişken yükler yapıya aşırı yüklenmemelidir. Hem konstrüksiyonun ölü ağırlığından kaynaklanan kuvvetler hem de üzerine etkiyen rüzgar ve kar yükleri katlara güvenli bir şekilde aktarılmalıdır.
Hava koşullarına dayanıklılık : Tüm yapı malzemeleri hava koşullarına dayanıklı olmalıdır.
Gereksinimler, güvenli ve güvenilir olması için bir Teras’ın profesyonel ve dikkatli bir şekilde planlanması ve inşa edilmesi gerektiği sonucuna varılmasını sağlar.

Teras Montajı Lamine Ahşap

Şunu bilmekte fayda var: İnşaat seti olarak sunulan bir Teras’a kim karar verirse, imalatçının İnşaat setini statik olarak incelediği garantisini de satın almış olur. Teras markasını kendi yapacağına karar verenden farklı olarak: Bir yapı mühendisi, inşaat mühendisi veya mimar, sağlamlığını kontrol etmek için hesaplamaları yapmalıdır. Terasınızın çatı kaplamasını statik hesaplara göre yapmanız önemlidir – aksi takdirde inşaatın güvenliği ve güvenliği garanti edilmez.

Statik ve inşaat hukuku

Bir Teras inşa ederken, Almanya’da genellikle federal eyaletlerin egemenliğine tabi olan geçerli bina kodunun düzenlemelerine uymalısınız. Hukuk kuralları genellikle çok kısa ve geneldir. Örneğin, Rheinland-Pfalz bina yönetmeliğinin 13. paragrafı şöyle der: “Her bina yapısı, bir bütün olarak, tek tek ve kendi başına sağlam ve dayanıklı olmalıdır. Diğer yapıların sağlamlığı ve toprak altının taşıma kapasitesi. komşu mülk tehlikeye atılmamalıdır.”

İpucu : Bir Teras dış çatı olarak kabul edilir ve sözde ekim olarak belediyenin yasal durumuna bağlı olarak bir Yapı ruhsatı gerektirir. Statik hesaplamaları ve grafikleri de ilgili bina uygulamasına eklemelisiniz. Basitleştirilmiş prosedür kapsamında, istatistikler müşterinin elinde kalır, ancak talep üzerine sunulmalıdır. Statik istatistik yerine, bir statik uzmanı tarafından doldurulan bir sözde stabilite kanıtı (ofiste bir form mevcuttur) genellikle bina yetkilisi için yeterlidir.

Teras’ın optimal bir statiği için bu, bu nedenle,

Yeterince güçlü yapı malzemeleri kullanın (destek yapısı: ahşap, Alüminyum, çelik; çatı kaplaması: cam, plastik, bitüm çatı kaplama membranları).
konstrüksiyonu uygun desteklerle güçlendirin.
sağlam bir temel oluşturmak için.
evin statiğini düşürmeden inşaatı Katlara ve/veya binaya sabitleyin.

Bir Terasın statiğini hesaplayın

Terasın statik hesabı şunları içerir:

hem inşaat hem de destekleyici yapı
bileşenlerin boyutlandırılması veya boyutlarının, boyutlarının, kesitlerinin, donatının, yapı malzemelerinin ve konumlarının hesaplanmasının yanı sıra.
Bir Teras statiğinin hesaplanması, taşıyıcı yapının idealleştirilmesi ve basit taşıyıcı elemanlara bölünmesi ile gerçekleştirilir. Statik üç farklı yöntem kullanır:

çizim yöntemleri (kuvvet köşesi, ip köşesi, kremonaplan)
hesaplama yöntemleri
deneysel yöntemler
Üç yöntem grubunun her biri farklı yöntemlere atanabilir. Ücretsiz ansiklopedi Wikipedia, yalnızca hesaplama yöntemleri için 10 klasik yöntem ve 4 matris yöntemi listeler.

Temel olarak, statik yöntemler oldukça karmaşık ve karmaşıktır. Bunları burada bütünüyle listelemek, bu blogun çerçevelerinin ötesine geçer. Genel bir bakış elde etmek isterseniz, Lihtenştayn Üniversitesi’nden PDF formatında bu 47 sayfalık yapısal çıraklığa bir göz atın. Ve burada 52 sayfadan oluşan Pent çatılı bir Teras’ın statik hesaplaması için bir örnek bulacaksınız.

İpucu : Yapı malzemelerinin malzemeye özgü özelliklerinin hakkını vermek için farklı yapı malzemeleri için farklı statik hesaplama yöntemleri de vardır.

Statik hesaplamaların karmaşıklığı ve zorluğu, onları bu profesyonellere bırakmanızın nedenidir. Hesaplama için özel yazılım kullanırlar. Bir yapı mühendisinin hizmetlerine yapılan yatırım her zaman faydalıdır çünkü aynı zamanda güvenli ve istikrarlı bir Teras garanti eder.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir