Genel

Lazer Kesim Sac Çapaklarını Temizleme Yöntemleri

Lazer Sac Kesim

Lazer kesim işlemine tabi tutulmuş metal bir parçadaki çapakları gidermek için kullanılabilecek birçok yöntem vardır. Lazer Kesim Sac Çapaklarını Temizleme Yöntemleri .

Bu yazımızda metal kısımdaki çapakların mükemmel şekilde giderilmesi için kullanılabilecek en iyi uygulamaları paylaşacağız.

Lazer kullanarak metal kesme işlemi, metal parçalara yüksek enerjili bir ışın uygulanmasını içerir. Bu işlem, lazer ışınının temas noktasında metal parçaların erimesi ile sonuçlanacaktır. Bu işlem sırasında malzemenin bir kısmı metal parçaların kenarlarına ve kenarlarına yapışacaktır. Lazer kesim işleminde, erimiş metalin metal parçadan çıkarılmasına yardımcı olan gazlar vardır. Erimiş haldeki bu metallerden bazıları metalin kenarlarına yapışabilir. Böylece lazer kesim işlemi sırasında parça üzerinde çapaklar oluşur.

Çoklu Çapak Çeşitleri

Lazer kesim işlemi sırasında metal parçalar üzerinde farklı çaplarda çapaklar oluşacaktır. Aşağıda verilmiştir.

Lazer kullanarak bir metal levhayı delme işlemi sıçramalara neden olacaktır. Bu sıçramalar metal parçanın kenarlarına yerleşerek çapaklara neden olur.

Lazer kesim işlemi sırasında kullanılan gazlar, metal iş parçası üzerinde bir oksit tabakası oluşturabilmektedir. Bu oksit tabakası metali daha sonra paslandıracaktır. Bu nedenle, metal parçanın ömrünü uzatmak için bu oksit tabakasının çıkarılması gerekir.

Metal iş parçası mekanik strese maruz kaldığında mekanik çapak oluşumuna neden olur.

Cüruf, termal çapağın diğer adından başka bir şey değildir. Bir lazer kullanarak metal kesme işlemi çok fazla ısı yarattı. Bu ısının oluşturduğu çapaklara termal çapak denir.

Titreşimli Çapak Alma Makinesi

Titreşimli çapak alma makinesi, küçük ve orta büyüklükteki parçalardaki çapakları gidermek için en iyi seçeneklerden biridir. Çeşitli boyutlarda gelir. Böylece, iş parçası gereksinimlerinize göre kolayca birini seçebilirsiniz.

Titreşimli çapak alma makinesinin çalışmasında titreşimli hareket prensibi kullanılmaktadır. Makinede bir kap olacaktır. Operatör, çapak alma için metal parçaları aşındırıcı ortamla birlikte yükleyebilir. Bu konteynere bağlı bir motor var. Konteyneri titreştirecek olan motordur. Bu nedenle, kabın titreşimi, parçaların çapak alma için yuvarlanan medyaya sürtünmesine yardımcı olacaktır.

Titreşimli çapak alma makinesi çok sayıda fayda sağlar. Bu avantajlar aşağıda gösterilmiştir.

Titreşimli çapak alma makineleri genellikle uygun bir fiyata gelir. Makine için bir kerelik ödeme yapmanız gerekir. Ayrıca yüksek ömre sahip yuvarlanan bir medyaya da yatırım yapabilirsiniz. Böylece, bu çözüm uygun maliyetli bir çözüm olacaktır.
Titreşimli çapak alma makinesini, aynı anda birden fazla lazerle kesilmiş metal parçanın çapaklarını almak için kullanabilirsiniz. Böylece aynı anda daha fazla parça için çapak alma işlemi gerçekleşecektir. Verimliliğinizi ve verimliliğinizi artırmaya yardımcı olacaktır.

Tüm titreşimli çapak alma ekipmanı için bakım çok daha azdır. Bu çapak alma makineleri için bakım maliyeti de çok daha düşüktür. Böylece uzun vadede daha karlı olacaktır.
Aşındırıcı yuvarlanan ortamların farklı çeşitleri arasında paslanmaz çelik ortam, plastik ortam, seramik ortam vb. bulunur. Tüm bu ortam türleri farklı boyut ve şekillerde sunulur. Böylece çapak alma için istediğiniz medyayı kolayca elde edebilirsiniz.

Titreşimli çapak alma makinesi genellikle metal parçalardan yüksek kaliteli çapak gidermeyi garanti eder. Çıktı olarak parça üzerinde en iyi sonucu alacaksınız.

Bant Taşlama Makinesi

Bant taşlama makinesi, büyük ve büyük lazerle kesilmiş metal iş parçalarının çapaklarını almak için en iyi seçimdir. İşletmeniz büyük parçalarla ilgileniyorsa, bu makinelerden birine yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Bu makine bir aşındırıcı kayıştan oluşmaktadır. Çapak alınacak metal parça bu aşındırıcı bandın altında bulunan bir tepsi üzerinde tutulur. Operatör, kayışı değiştirerek aşındırıcılığı değiştirebilir. Taşlama makinesini çalıştırdıktan sonra metal kısmı tepside tutabilirsiniz. Kayış dairesel bir şekilde dönecek ve çapakları gidermek için metal yüzeyle temas halinde olacaktır.

Büyük parçaların çapaklarını almak için bu taşlama makinesini kullanmanın birçok faydası vardır. Tüm bu faydalar aşağıda listelenmiştir.

Farklı aşındırıcılığa sahip kayışlar alabilirsiniz. Parçadaki ağır çapakları gidermek için daha yüksek aşındırıcı bir kayış ve küçük çapakları gidermek için daha düşük aşındırıcılığa sahip bir kayış kullanabilirsiniz. Böylece her boyuttaki çapakların giderilmesine yardımcı olur.

Kayışlı taşlama makineleri, çapak temizleme işleminden sonra parçalarda en yüksek kalitede finisaj sağlama yeteneğine sahiptir. Böylece çıktıda yüksek kaliteli bir parçayı garanti eder. Operatör, en iyi sonuçlar için doğru aşındırıcılığa sahip kayışı kullandığından emin olmalıdır. En iyi sonucu elde etmek için aynı parça üzerinde birden fazla kayış kullanmanız gerekebilir.
Bantlı taşlama makinesinin kullanımı kolaydır. Karmaşık işlemler söz konusu değildir. Böylece, herkes kılavuz yardımıyla bantlı taşlama makinesini kolayca çalıştırabilir.

Taşlayıcılarda kullanılan aşındırıcı bantlar çok geniş taşlama alanlarına sahiptir. Böylece, bu makineyi kullanarak büyük metal parçaların çapaklarını kolayca alabilirsiniz.
Çapakları mükemmel şekilde gidermek için doğru ortamla birlikte doğru tipte çapak alma makinesini seçmeniz gerekir. Daha fazla kez kullanılabilecek medyaya yatırım yapmak iyidir. Uzun vadede kesinlikle uygun maliyetli bir çözüm olduğunu kanıtlayacaktır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir