Genel

Lazer Sac Kesim Nasıl Yapılır

Lazer Sac Kesim

Lazer sac kesim 2 boyutlu bir teknoloji olduğu için dosya hazırlamak çok kolaydır. Yapmak istediğiniz parçanın konturunu çizin ve çevrimiçi lazer kesim servisine gönderin.

Dosyanızı seçtiğiniz hizmete uygun bir biçimde kaydetmenize izin verdiği sürece hemen hemen her 2B vektör çizim uygulamasını kullanabilirsiniz. Ücretsiz ve 2B modeller için tasarlanmış olanlar da dahil olmak üzere birçok CAD aracı vardır.

İlk lazer kesim sac parçanızı yapmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

Bir vektör çizim yazılımında istediğiniz bir parçanın konturunu çizin.
Uygun bir dosya biçiminde kaydedin (çevrimiçi hizmetler ve desteklenen dosya türleri listesine bakın).
Çevrimiçi bir lazer kesim hizmetine yükleyin.
Fiyatı kontrol edin veya bir teklif isteyin ve fiyat uygunsa parçayı sipariş edin.
Teslimatı bekle.
Lazer kesim için bir şey sipariş etmeden önce belirli kurallara uymalısınız. Çoğu hizmetin sitesinde bir tür kılavuz bulunur ve parçalarınızı tasarlarken bunu izlemelisiniz, ancak işte bazı genel yönergeler:

1. Kapalı konturlar

Tüm kesme konturları kapatılmalıdır, nokta. Bu en önemli kuraldır ve en mantıklısıdır. Bir kontur açık kalırsa, parçayı ham sacdan çıkarmak imkansız olacaktır. Bu kuralın tek istisnası, çizgilerin gravür veya dağlama amaçlı olması durumudur.

2. Çizgi renkleri ve kalınlıkları

Bu kural her çevrimiçi hizmette farklıdır. Kesim için gerekli renk ve çizgi kalınlığını kontrol etmelisiniz. Bazı hizmetler, kesmeye ek olarak lazerle gravür veya gravür sunar ve kesme ve dağlama için farklı çizgi renkleri kullanabilir. Örneğin, kırmızı çizgiler kesim için, mavi çizgiler ise dağlama için olabilir.

Bazı hizmetler çizgi renklerini veya kalınlıklarını önemsemez. Dosyalarınızı yüklemeden önce bunu seçtiğiniz hizmetle kontrol edin.

3. Yuvarlak delikler

Dar toleranslı deliklere ihtiyacınız varsa, bir lazerle delmek ve daha sonra bir matkap ucuyla delikler açmak akıllıca olacaktır. Delme, malzemede daha sonra delme sırasında bir matkap ucuna kılavuzluk edecek küçük bir delik açmaktır. Delinmiş bir deliğin çapı yaklaşık 2-3 mm olmalıdır, ancak bu, bitmiş delik çapına ve malzeme kalınlığına bağlıdır. Genel bir kural olarak, bu durumda mümkün olan en küçük delik ile gidin (mümkünse malzeme kalınlığı kadar büyük tutun) ve istediğiniz çapa ulaşana kadar kademeli olarak daha büyük ve daha büyük delikler açın.

4. Dişli delikler

Bu, yalnızca en az 1,5 mm malzeme kalınlıkları için anlamlıdır. Örneğin çelik, lazerle kesildiğinde erir ve buharlaşır. Soğuduktan sonra kesim sertleşir ve diş açması çok zordur. Bu nedenle, iplik kesmeden önce bir lazerle delmek ve önceki ipucunda açıklandığı gibi biraz delme yapmak iyi bir uygulamadır.

5. Köşe filetoları

Sac metal parçaların keskin köşeleri olabilir, ancak her köşeye – malzeme kalınlığının en az yarısı kadar – fileto eklemek, parçaları daha uygun maliyetli hale getirecektir. Bunları eklemeseniz bile, bazı lazer kesim hizmetleri her köşeye küçük filetolar ekleyecektir. Keskin köşelere ihtiyacınız varsa, bunları servis kılavuzunda açıklandığı gibi işaretlemelisiniz.

6. Çentikler ve sekmeler

Bir çentiğin minimum genişliği en az 1 mm veya malzemenin kalınlığı (hangisi daha büyükse) olmalıdır. Uzunluk, genişliğinin beş katından fazla olmamalıdır. Çıkıntılar en az 3 mm kalınlığında veya malzemenin kalınlığının iki katı (hangisi daha büyükse) olmalıdır. Çentiklerde olduğu gibi uzunluk, genişliğin beş katından az olmalıdır.

Çentikler arasındaki mesafe en az 3 mm, tırnakların birbirinden minimum mesafesi 1 mm veya malzeme kalınlığı (hangisi daha büyükse) olmalıdır.

Bu kurala uyulmaması, parçanın deforme olmasına neden olabilir.

7. Çoklu parçalar veya ince özellikler

Aynı metal levha üzerinde birden fazla parça keserken, aralarında en az malzemenin kalınlığı kadar bir mesafe bırakmak iyi bir temel kuraldır. Parçaları birbirine çok yakın yerleştirirseniz veya çok ince parçalar keserseniz, iki kesme çizgisi arasında malzemeyi yakma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir