Genel

Site Güvenlik Kapısı Kartlı Sistem

Ferforje Bahçe Giriş Kapısı

Bir kapının kilidini açmak veya bir binaya erişmek için kartlı sistem önünde kaydırdığınız plastik bir kart, kimlik kartı veya başka bir elektronik anahtar kartı muhtemelen daha önce görmüş veya kullanmışsınızdır. Anahtar kartlı erişim kontrol sistemleri , birkaç on yıldır kullanılmaktadır ve dünya çapındaki işletmeler için çok yaygın bir güvenlik yöntemidir. Anahtar kart ve anahtarlık kapı giriş sistemleri, otoparklara, birden fazla kiracılı ofis binalarına, ortak kullanım alanları olan HOA topluluklarına ve belirli alanlara sınırlı erişimi olan büyük kurumsal ofislere erişim için yaygın olarak kullanılır.

Kart okuyucu erişim kontrol sistemleri nasıl çalışır?

Kapı geçiş kart okuyucu sistemi, binaya kimlerin ve ne zaman girebileceğini kontrol ederek gönül rahatlığı sağlar. Kart okuyuculu geçiş kontrol sistemlerinin çalışması için üç ana bileşene ihtiyacı vardır: kapılar için bir güvenlik kartı, kapılar için bir kart okuyucusu ve bir elektronik anahtar kartlı kapı kilidi. Elektrikli ve manyetik kartlı kapı kilit sistemlerinde, yakınlık aktivasyonu veya kaydırmalı kart, kapının kilidinin açılmasına neden olur. Geçiş kontrol kartı sistemi, kapı kartı okuyucusunda sunulan anahtar kartı kimlik bilgilerini tanımlayıp yetkilendirdikten sonra, kilidi açmak için manyetik kapı kilidine bir sinyal gönderir. Manyetik kartlı kapı kilit sistemi daha sonra kullanıcının kapıyı itme çubuğu, kol veya kilit seti aracılığıyla açmasına izin verir. Kişi kapıyı arkasından kapattığında, manyetik kartlı kapı kilit sistemleri otomatik olarak kapıyı kilitli konuma getirir,

Binaya monte edilen kart okuyuculu giriş sistemlerinin tipine göre elektronik anahtar kartlı kapı kilit sistemleri, yakınlık, kapı kart okuyucusuna dokunarak veya okuyucudan bir kart okutarak devreye alınabilir. Bazı kapı erişim kartı okuyucu sistemleri, bir akıllı telefon uygulamasıyla mobil kilit açmayı destekleme işlevine de sahiptir.

Kapı erişimi veya anahtar kartlı kapı erişim kontrolü için bir kart okuyucu kullanmak, yetkili kullanıcıların kolayca giriş yapmasına izin verirken istenmeyen kişileri dışarıda tutmaya yardımcı olur. Kapılar için güvenlik kartları da belirli izinlerle kurulabilir. Openpath gibi kart okuyucu erişim kontrol sistemleri, kullanıcıya veya gruba özel erişim ayrıcalıklarına izin verecek şekilde yapılandırılabilir. Ek olarak, bir kart erişimli kapı kilit sistemi, giriş olaylarını izleyerek işletmelerin güvenliklerinin üstünde kalmasına yardımcı olur.

Anahtar kart ve anahtarlık türleri

Günümüzde birçok farklı anahtar kart ve anahtarlık türü mevcuttur. Hepsi benzer bir işlevi yerine getirirken, alanınız için en iyi anahtar kartlı kapı erişimini seçmek söz konusu olduğunda, en yaygın seçenekler arasındaki farkı bilmek önemlidir. Hangi erişim kontrol sisteminin sizin için doğru olduğu, kaç kapıyı emniyete almanız gerektiğine, anahtar kartlı kapı erişim sistemini kullanan kişi sayısına ve gereken güvenlik düzeyine bağlı olacaktır. Aşağıda, erişim kontrolü için en yaygın üç anahtar kart ve anahtarlık türü bulunmaktadır.

Wiegand anahtar kartları

1970’lerde geliştirilen ilk anahtar kart türlerinden biri olan Wiegand anahtar kartları, manyetik alanlar tarafından silinemeyen veya yeniden programlanamayan benzersiz ikili verileri depolar ve en yaygın olarak eski güvenlik sistemlerinde kullanılır. Bu tür kartlar bir mikroçip veya diğer kırılabilir bileşenler kullanmazlar, bu nedenle modası geçmiş bir seçenek olsa da daha dayanıklı olma eğilimindedirler.

Wiegand protokolü, bugün hala okuyucuları ve tarayıcıları kontrolörlere bağlamak için standart arayüzdür. Anahtar kart sistemlerinin ve parmak izi tarayıcılarının daha yeni yinelemeleri bile, verileri bir Wiegand numarasına dönüştüren okuyucular kullanır.

Anahtar kartları kaydırın

Klasik kredi kartı tarzı sisteminiz, kaydırmalı kart, kimlik bilgilerini tutan anahtar kartın bir kenarı boyunca manyetik bir şerit içerir. İster bir kapının kilidini açmak isterse bir işlem için ödeme yapmak olsun, bir eylemi tetiklemek için kullanıcının kartını manyetik bir okuyucudan geçirmesi yeterlidir. Kaydırma anahtar kartları ayrı ayrı izlenebilir ve denetim izlerini etkinleştirebilir. Kaydırmalı kartlı kapı erişim kontrol sistemi, birçok kişinin aynı alanlara eriştiği daha büyük kuruluşlar için kullanımı kolay, ucuz bir güvenlik çözümüdür.

Kart kaydırmalı giriş sistemleri, genellikle yakın kart okuyuculu giriş sistemlerinden daha ucuzdur. Bununla birlikte, tokatlamak kartlı bir kapı kilidinin birkaç önemli dezavantajı vardır. Kartlı kapı kilidi, darboğaza neden olabilecek kalabalık lobilerde veya kartı bir arabanın içinden geçirmenin zor olabileceği otoparklarda iyi bir fikir değildir. Kart kaydırmalı giriş sistemleri ayrıca daha fazla aşınma ve yıpranma eğilimi gösterir ve bu da sistem yaşlandıkça daha sık bakım yapılmasına neden olur.

Yakınlık kartları, RFID kartları ve RFID anahtarlıkları

En yaygın olarak kullanılan güvenlik anahtarı kart türlerinden bazıları olan bu erişim yöntemi, kartta depolanan verileri bir okuyucuya iletmek için Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) kullanır. RFID özellikli anahtar kartları ve anahtarlık sistemleri, ihtiyaçlarınıza ve seçtiğiniz güvenlik erişim türüne bağlı olarak farklı frekans aralıklarında çalışabilir. Yakınlık kartları ve RFID anahtarlıklarda, verilerin iletilebilmesi için kartın genellikle okuyucuya çok yakın olması gerekir .

Anahtarlıklar, ayrı bileşenler üzerinde zaman kısıtlamalarına ve özel konum izinlerine izin verecek şekilde programlanabilir, bu da onları daha büyük bina komplekslerinde anahtarsız giriş sistemleri için harika bir seçenek haline getirir. Bu nedenle, ofis kompleksleri genellikle işletme kiracıları için bir anahtarlık sistemi kullanır. Bazı anahtarlık kapı giriş sistemlerinde ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama için yerleşik PIN pedleri bulunur.

Akıllı kartlar , verileri iletmek için Yakın Alan İletişimi (NFC) kullanan yüksek frekanslı bir RFID anahtar kartı seçeneğidir. Bu tür kartlar genellikle diğer RFID kartlardan daha fazla depolama kapasitesine sahiptir ve temassız ödeme sistemlerinde ve kredi kartlarında görüldüğü gibi daha iyi güvenlik için şifreleme içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir