Genel

Ferforje İşçiliğinin Detayları

ferforje-bina-giris-kapisi
Ferforje, mimari dekorasyonda yaygın olarak kullanılan 1700’lerin başlarından itibaren giderek daha popüler hale geldi. Ferforje, güçlü, çok yönlü ve dayanıklıdır, bu da hem bol hem de oldukça uygun fiyatlı olmasına rağmen yaygın kullanımına yol açmıştır. Kentsel ortamlardaki Gürcü sokakları ve meydanları giderek daha fazla ferforje korkuluklarla çevriliydi ve kapılar genellikle sütunlar, kaydırma işi ve çömleğin süslemeleriyle tamamlandı.
İki çeşit Ferforje – Puddled ve Odun Kömürü vardır. Kömürlü Demir, ağırlıklı olarak 1700’lerin başına kadar kullanıldı, bu nedenle kömür cevherinde eritildiği için bu adı aldı. Puddled Iron, Sanayi Devrimi zamanlarında ortaya çıktı, esasen çok daha büyük ölçekte fırınlarda seri olarak üretilen bu tip dövme demirin karbon içeriği biraz daha yüksekti.
Her iki tip de yüksek çekme mukavemetine ve korozyona karşı yüksek dirence sahiptir. Ferforje üretimine, tarihsel bağlamına ve pratik uygulamalarına daha derinlemesine bakmak için  teknik özellik kılavuzumuza bakın .
Unutulmaması gereken en önemli şey, bu ülkede artık yeni ferforje üretilmiyor. Yalnızca geri dönüştürülmüş bir malzeme olarak mevcuttur ve şu anda yalnızca Birleşik Krallık’taki tek bir üreticiden temin edilebilir. Bunun, orijinal materyalin mümkün olduğu kadar çoğunu muhafaza etme ihtiyacı üzerinde ciddi etkileri vardır.

Ferforje Tanımlama

Ferforje , dekoratif metal işlerinde dökme demir veya yumuşak çelik ile karıştırılabilir. Yüzeysel olarak ve eğitimsiz bir göz için bunlar birbirleriyle kolayca karıştırılabilirler, ancak her birinin farklı bir dizi özelliği vardır.
Ayrıca, bazı metal işleri çeşitli demir türlerinden oluşabilir, bu nedenle kullanılan demirin türünü doğru bir şekilde belirleyebilmek, bakım ve/veya restorasyon için önemli bir başlangıç ​​noktasıdır.
Ferforje en kolay mimari form, şekil ve tasarım türü ile tanınır. Geleneksel olarak sıcakken haddeleme ve çekiçleme ile şekillendirilen dövme demir, birbirine takılan birkaç bileşenden oluşma eğilimindedir. Ayrıca, ferforje , genellikle tomarlar ve yeşillik ortak motifleri ile tasarımda oldukça hassastır.
Ferforje el ile oluşturulduğundan, görünüşte aynı olan iki elemandaki varyasyonlar, aynı dökümlere izin veren bir kalıpta tekrarlanabilir modellere yapılan dökme metallerden farklı tanımlamaya da yardımcı olabilir.
Ferforje işi tanımlamanın bir başka basit yolu, demir işinin bileşenlerinin birbirine nasıl bağlandığını incelemektir. Perçinli, bozuk uçlar, yakalar, zıvana ve zıvana bağlantıları ve diğer geleneksel doğrama teknikleri, ferforjenin varlığına işaret edebilir.

Bakım ve Onarım

Demir işlerinize bakma konusuna geçmeden önce. Bahsedilmesi gereken bazı önemli güvenlik notları vardır.

GÜVENLİK NOTU 1

Ferforje kurşun bazlı boyalarla kaplanabilir; genellikle %75 kurşun içeriğine sahiptir. Kurşun güçlü bir zehirdir ve onunla ilişkili ciddi sağlık riskleri vardır. Kurşun bazlı boyalar çıkarılırken veya bozulurken kurşun varlığının test edilmesi ve ardından güvenlik prosedürlerinin izlenmesi gerekir.

GÜVENLİK NOTU 2

Balkonlar , verandalar, kanopiler, pencere korkulukları vb. potansiyel olarak çok tehlikelidir. Hem yüksekte çalışma açısından hem de ciddi bir yapısal sorun varsa, aşağıdakilerden birinin üzerine düşme riski açısından. Bu tür bakım çalışmaları bir profesyonel tarafından YAPILMALIDIR .

Rutin Denetimler

Demir işlerinize bakmak için yapabileceğiniz en önemli şey, düzenli olarak bakımını yapmak, hasarlı boyayı onarmak ve periyodik olarak kontrol etmektir. Koşullu bir değerlendirme oluşturabilecek ve dövme demir işlerinizin müdahaleye ihtiyaç duyabileceği alanları tanımlayabileceksiniz.

Temiz tut

Ferforje işlerin temizlenmesi, bakım ve bakım rutininin bir parçası haline gelmelidir. Bununla birlikte, dövme demir işleri, uygun şekilde bakıldığında minimum müdahale gerektiren nispeten düşük bakım gerektirir.
Demir işiyle ilgilenerek ciddi sorunların gelişmesini önleyebilir ve gelecekteki restorasyon çalışmalarından tasarruf edebilirsiniz.
Birikmiş kir, su veya biraz deterjanlı su ve bir bez veya yumuşak kıllı fırça kullanılarak elle temizlenebilir. Aşırı miktarda su kullanmamak ve kesinlikle yüksek basınçlı güç hortumu kullanmamak önemlidir. Su sıkışmasını önlemek için demirler de temizlendikten sonra iyice kurutulmalıdır.
Yeniden boyamadan önce çok küçük korozyon parçaları keski veya bronz tel fırça ve zımpara kağıdı kullanılarak temizlenebilir. Demirlere zarar vermemeye özen gösteriniz ve mekanik aletler kullanmayınız.
Bazı temizlik seviyeleri belirli tarihi demir işleri için uygun olmayabilir, bu nedenle uygun yöntemler konusunda herhangi bir şüpheniz varsa tavsiye alın .
Ferforje, orijinal malzeme üzerinde oluşan haddeleme işlemine atfedilen “değirmen ölçeği” adı verilen özel bir özelliğe sahiptir. Bu, belirli bir düzeyde koruma sağlar ve aşırı agresif mekanik temizlik bunu yok edebilir.
Ayrıca, demir işçiliğinizin sahip olabileceği herhangi bir dekoratif kaplama, demir işçiliğiniz hakkında tarihsel bilgiler sağlayabilir, bu nedenle numuneler alınmalı ve analiz edilmeli ve kayıtlar tutulmalıdır. Çıplak metale geri temizlik bu geçmişi yok eder ve yalnızca tamamen gerekli olduğunda ve yetenekli bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.

Boyama Demir

En iyi yaklaşıma bireysel vaka bazında karar verilmelidir. Tarihsel önemi, bütçeniz ve performans gereksinimleriniz değişecektir. Daha büyük ölçekli projeler, çıplak metal restorasyonu ve ciddi korozyon ancak profesyonel bir şirket tarafından yapılmalıdır.
Küçük yama onarımları normalde mal sahibi tarafından yapılabilir, ancak boyanın sonradan bozulmamasını sağlamak için bazı temel prosedürlerin izlenmesi önemlidir.
Güvenlik notu 1’i hatırlayın – Orijinal ise, mevcut boyanın kurşun bazlı olması muhtemeldir ve solunması çok tehlikelidir. Burada bazı yararlı güvenlik yönergeleri mevcuttur.
Yüzey hazırlığı çok önemlidir – asla paslanma üzerine boyamayın
Temiz, kuru ve iyi hazırlanmış yüzeyler, boyanın yapışacağı ve demir işlerinizi verimli bir şekilde koruyacağı anlamına gelir.
Boyanızın mevcut boya ve demirlerinizle uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Çoğu üreticinin kullanabileceğiniz belirli bir boya sistemi olacaktır.
Onarımları yamalarken, mevcut boya ile iyi bir örtüşme oluşturmaya dikkat edin.
Mevcut boyanın üzerini boyayacaksanız, boyanın iyi bir yüzeye yapışmasını sağlamak için yüzeyi zımpara kağıdı ile hafifçe ovalayarak zımparalayın.
Dış işler için optimum hava koşullarını bekleyin. Soğuk hava koşulları boyanın kürlenmesini yavaşlatabilir ve boya yüzeyinde su damlacıkları oluşturabilir.
Birkaç ince kat halinde uygulayın ve bir sonrakini uygulamadan önce her katın tamamen kurumasını bekleyin.

Tipik Onarım Teknikleri

Eminim sizin de tahmin ettiğiniz gibi, onarım işlerinin çoğu, kalifiye ve deneyimli profesyoneller tarafından geleneksel malzeme ve teknikler kullanılarak yapılmalıdır. Ferforje artık sadece geri dönüştürülmüş bir malzeme olarak mevcut olduğundan, tutulması ve sempatik restorasyonu daha da önemlidir.
Dövme demiri eski haline getirmek için kullandığımız bazı teknikler ve işlemler, burada teknik şartname kılavuzunda daha ayrıntılı olarak bulunabilir. Aşağıda, bakım yapılmadığında demir yapınızın maruz kalabileceği korozyon türleri ve belirli parçalarda ortaya çıkan tipik sorunlar hakkında ayrıntıları bulacaksınız.

Bozulma, Çürüme ve Korozyon

Ferforje korozyona karşı yüksek bir dirence rağmen yenilmez değildir. Bozulmanın en yaygın iki nedeni korozyon (kimyasal veya galvanik) ve mekanik etkidir.
Kimyasal korozyon, çevresindeki nem ve oksijenin neden olduğu demir oksitlendiğinde (pas) meydana gelirken, galvanik korozyon, birbiriyle reaksiyona giren iki farklı metalin temas etmesinden kaynaklanır. İki metalden biri zarar görür ve diğerine kurban olur.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir