kış bahçesi

Kış Bahçesi Sistemleri

Kış bahçesi modelleri son yıllarda ülkemizde de yaygın olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Müstakil evlerin yakınında bu tür bahçeleri seçmek mümkün ve günümüzde kafelerin de tercih ettiğini görüyoruz. Kış bahçelerini tercih eden diğer gruplara iş yerleri ve restoranları da ekleyebiliriz. İşyerinde bu tür alanlar sayesinde çalışanlar ve yöneticiler geçici olarak dinlenme şansı bulabilmektedir. Özellikle kış aylarında iç mekanlarda, dışarıyla bağlantısı olmayan kişiler çalışma temposu içerisinde aşırı yorgunluk yaşayabilirler. Kış bahçeleri gibi alanlar sayesinde çalışanların sigara ve kahve içme ve yoğun iş stresinden uzaklaşma fırsatı bulduğunu söyleyebiliriz. Kış bahçesi dekorasyonlarının tercih edildiği yerler hakkında detaylı bilgi verelim:

– Evlerde: Evlerimizin yakınında bulunan kış bahçeleri sayesinde kışın tadını çıkarmakta hiç zorlanmıyoruz. İster karlı ister yağmurlu havalarda bu kapalı bahçelerde doğayla iç içe bir ortamda oturma imkanı bulabiliriz. Kış bahçesi tipi bahçeler de evler için oldukça ideal tasarımlara sahiptir. Yeterince genişletip tasarlayarak evin hemen hemen her alanını kullanmak mümkündür. Kış bahçelerinizde oturup kahvenizi yudumlayabilir, çocuklarınızla kaliteli bir ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik sigara içiyorsanız bu tür mekanlarda üşümeden vakit geçirebilirsiniz. Kış bahçeleri mutlaka fotoğraflarında gördüğünüz yerler kadar büyük olmak zorunda değildir. Müstakil evlerinizin bahçeye açılan bölümlerinde cam pencereli bu tür bahçeler tasarlamanız mümkün. Bu sayede evinizde daha geniş bir alanın keyfini çıkarma ve kışın üşümeden kışın tadını çıkarma imkanına sahip olacaksınız.

– İşyerlerinde: Kış bahçeleri son yıllarda işyerlerinde de yaygın olarak tercih edilir hale gelmiştir. Çalışanların kışın soğuk ortamda dışarıda dinlenme şansına sahip olmaları çok zordur. Çoğu işyeri çalışanı kışın bile yemeklerini çalışma ortamında yediği için dışarıyla bağlantıları kesilebilir. Bu gibi durumlarda müstakil yerlerdeki işyerlerinin en iyi seçeneklerinden biri kış bahçesi yaptırmaktır. Elbette apartmandaki işyerlerinde böyle bir seçenek yok ama özellikle müstakil ofisli işyerlerinde kışın soğuğundan korunmak için kış bahçesi seçeneğinin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Kış bahçesi sayesinde çalışanlar daha sosyal bir ortamda birbirleriyle etkileşime geçebilmekte ve üretilen işlerin kalitesi yükselmektedir. Yöneticiler bu tür alanlarda çalışanlarla etkileşime girebilir ve onların sorunlarının çözümünde daha verimli olabilir. Kış bahçelerinin bir işyerinde hem mekanın tasarımı hem de çalışanların verimliliği açısından büyük etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

– Restoran ve kafelerde: Restoran ve kafe gibi yerlerin vazgeçilmez alanlarından biri de kış bahçeleridir. Kışın üşümeden dışarıda oturma imkanı sunan bu bahçeler sayesinde restoran ve kafelerde keyifli vakit geçirmek mümkün. Çoğu restoran, müşterilerinin dış mekan ihtiyaçlarını karşılamak için bu alanları inşa etmeyi tercih eder. Bu tür alanlarda kafe ve restoranlarda modern sobalar kullanılmaktadır. Bu sayede kış bahçesi ortamının sıcaklığını belli bir seviyede tutmak mümkündür. Günümüzde çoğu kafenin kışın bile kış bahçesi tipi açık alanlarda canlı müzik türünde etkinlikler düzenlediğini görüyoruz. Kısacası kış bahçeleri restoran ve kafelerin en vazgeçilmez parçalarından biridir. Kafe ve restoranların önemli kısımları dış bahçeleridir. Bu tür alanların kış aylarında kış bahçesi tasarımı şeklinde tasarlanması sayesinde müşteri sayısının artması ve bu alanların aktif olarak kullanılması mümkündür. Kafelerde yaygın olarak tercih edilse de restoranlarda daha az rağbet gördüğünü de söyleyebiliriz. Yine de restoranlarda bu tip bahçeler de yapılmalı. Çünkü müşteriler kış bahçelerinde çay ve kahvelerini yudumlayarak çevrenin tadını çıkarabilirler.

Kış Bahçelerinin Ömürleri

Kış bahçeleri size ve ailenize ferah bir yaşam ortamı sunar. Bu alanı sunarken oldukça kaliteli bir şekilde inşa edildiğini de hatırlatmalıyız. Bu tür sistemlerin kurulumunda çelik taşıyıcılar kullanılmaktadır. Bu sayede uzun süre kullanılabilecek alanlar üretmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Uzun yıllar kullanılabilen kış bahçelerinin çelik taşıyıcıları da her türlü dış etkiye karşı oldukça dayanıklıdır. Bu tür sistemlerin çatı kısımlarının mutlaka cam sistemleri olmadığını söyleyebiliriz. Dilerseniz branda veya tente de kullanılabilir. Ancak cam çatı tasarımlı bölmeler ile daha uzun ömürlü ve daha kaliteli bir kış bahçesi ortamı sağlamanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Kış bahçeleri de kullanıcılarına su tahliye sistemleri sağlamaktadır. Yan profillerden su tahliyesi sayesinde kış bahçelerine su sızıntısı olmaz