bahçe giriş kapıları

Bahçe Giriş Kapıları ve  Mekana Olan Etkileri

Bir mekanın ya da özel bir alanın sahip olduğu bahçe, yarı özel alan olarak kabul edilir ve genel alandan koparılabilmesi için bahçe giriş kapıları seçilmesi gereken önemli etkenlerdendir.
Bahçe giriş kapıları, birçok yönden mekana ait bir karakterin olduğunu yansıtmaktadır. Bu nedenle bahçe için kapı seçmek oldukça önemli bir meseledir. Hem tasarımı hem de işlevi açısından dikkat edilecek noktalar ile etkisini güçlendirmek mümkün olacaktır. Bahçenin yer aldığı mekana ait olduğunu temsil edebilmenin en doğru yolu, o alanda bahçe kapısı kullanmak olacaktır.

Özel Bir Mekanın Olduğu Hissettirilmeli

Bahçe kapıları konusunda çok farklı tasarımlara ulaşmak mümkün. Kapının görünümü, içerisinde yer aldığı ev ya da alanla uyumlu şekilde tasarlanmalıdır. Böylelikle özel bir alana ait olduğu karşı tarafa hissettirilebilir. Bu anlamda farklı ve özgün bahçe kapı tasarımlarına ulaşılabilir. İstenilen şekilde bahçe kapısı yaptırmak mümkün olacaktır. Mekan ya da yapı ile uyumlu şekilde tasarlanarak kullanılan bahçe kapıları hem daha şık hem de daha uyumlu görünmektedir. Aynı şekilde bahçe yeşili ve doğal alanı
temsil ettiği için bahçe kapısının malzemeleri, renkleri ve tasarımı da buna göre ayarlanabilir. Çeşitliliğin çok olması, bahçe kapısı kullanımı konusunda her mekana uygun bir ürünün elde edilebileceğini göstermektedir. Böylelikle farklı yapılar ve mekanlar için farklı bahçe kapısı girişleri uygulanabilir. İşlev ve Görselliğin Her Zaman Bir Arada Düşünülmesi Gerekmektedir Bahçe kapısının tasarımı kadar işlevi de önemlidir. Malzemenin görünümü ile birlikte o alanda rahat şekilde kullanılıp kullanılmayacağına da önem verilmelidir. Açık alanda yer alacağı için buna göre malzeme seçimi oldukça önemlidir. İşlevi ve görünümü bir arada düşünülen bahçe kapıları, yer aldığı mekana her zaman çok yakışacak ve dikkat çekecektir. Üzerinde işlemeler, boya çalışmaları ve farklı şekiller yer aldığı zaman da, bahçenin daha iyi görünmesine de katkı sağlayacaktır. Bu nedenle üretimi ve tasarımı ile iyi şekilde meydana getirilen bahçe kapılarının temini sağlanmalı, bahçe girişinin tasarımı bu şekilde ön plana çıkarılmalıdır. Teknolojinin, el işçiliğinin ve kaliteli malzemenin bir araya gelmesi ile oluşturulan bahçe giriş kapılarından herkesi çok memnun bırakacaktır.

Yapı Malzemesi ve Sistematik Bakımından Bahçe Kapısı Çeşitleri

Bahçe kapıları; evlerin ya da daha farklı binaların dış kısmında yer alan ve genel olarak bahçesi olan binalara özgü tasarlanan kapı modelleridir. Bahçe kapısı seçimi çok titizlikle sayılabilecek konular arasında yer almaktadır. Bu kapılar güvenlik açısından oldukça önem arz eden konular arasında yer alıyor. Şimdi diğer bir bakımdan bakıldığında bahçe giriş kapısı olarak da sayılabildiği için estetik açıdan önemli olacak konulardan sayılıyor. O binayı güzel gösteren aslında o binanın giriş kapısıdır. Bahçe kapıları ise giriş kapısı görevi aldığı için estetik kaygı taşıyan bahçe kapısı modellerini seçmek uygun oluyor. Bahçe kapısı çeşitleri çok farklı şekillerde sınıflandırabiliriz. Yapı malzemesi bakımından çeşitler ve sistematik açıdan bahçe kapıları olarak sınıflandırma yapılabiliyor.

Yapı Malzemesi Bakımından Bahçe Kapısı Çeşitleri:
Demir bahçe kapıları,
Çelik bahçe kapıları,
Ahşap bahçe kapıları,
Yapı malzemesi türünden bakıldığında bu tarz kapı çeşitleri görmekteyiz. Bu türlerin arasından en çok tercih edilen ise demir bahçe kapıları oluyor. Demir bahçe kapıları hem en güvenlikli hem de aynı zamanda dekoratif tarzda süslenmiş kapı modelleri olarak öne planda yer alıyor. Ferforje sanatı ile işlenmiş demir bahçe kapıları da oldukça hoş bir görüntü oluşturuyor.

Sistematik Bahçe Kapısı çeşitleri:
Sürgülü bahçe kapıları,
Yana kayar bahçe kapıları,
Otomatik bahçe kapıları,
Uzaktan kumandalı bahçe kapıları,
Fiziksel güçle açılan bahçe kapıları
Bu liste bu şekilde sıralanabilir. Daha fazla örneği de söylemek mümkün. Ancak bu çeşitlerden de en çok tercih edileni sürgülü olanlar ve fiziksel güçle açılabilen bahçe kapıları modelleridir.Eğer kolay açılabilir bir bahçe kapısı çeşidi istersek otomatik olan bahçe kapılardan alabilir. Ya da sürgülü bahçe kapınıza otomatik motor taktırırsanız kolay açılabilir hale getirebilirsiniz. Binanızda bulunan bahçenize ve alanınıza uygun bahçe kapısı çeşitlerinden seçebilirsiniz.