Aplikler

APLİKLER

Aplikler – Duvar aplikleri, odaya bağlı olarak farklı kullanımlar ve farklı ışık seviyeleri için kurduğumuz birkaç armatürden biridir. Ve muhtemelen var olan en eski aydınlatma armatürü türüdür. Evlerimizin içindeki diğer tüm armatürler ya tavana ya da tavana monte edilir ya da masaya ya da yere oturur. Duvara aplik asıldığı için tavanı karıştırmadan ışık  sağlar. Ayrıca yerde yer kaplamaz ve oturmak için bir masaya ihtiyaç duymaz.

Duvar Apliği Nedir?

Aplik, tavandan asmak yerine duvara monte edilen bir aydınlatma armatürüdür. Avizeler, sarkıtlar ve gömme aydınlatmadan farklı olarak, bir duvar apliğinin ışığı aşağıya değil  yukarıya bakar.

Yerleştirme

Bir koridorda duvar aplikleri harekete müdahale etmeden hem ışık hem de ilgi katabilir. Bir kahvaltı köşesine veya bir okuma köşesine daha fazla ışık ekleyebilirler. Bir yatak  odasındaki başucu lambaları olabilir, komodini serbest bırakabilir veya yatağın yanında masa için yer olmayan yerlerde çalışabilirler. Anahtarlarımızı ve postalarımızı bıraktığımız  giriş holündeki masaya veya bir büfe veya servis masasına vurgu yapabilir ve ışık sağlayabilirler. Duvar aplikleri, herhangi bir odadaki karanlık bir köşeye ışık katabilir ve odayı daha  büyük göstermenize yardımcı olabilir. Avizeli bir odada, eşleşen duvar aplikleri odanın kenarlarındaki ışığı doldurabilir ve aksi takdirde sert görünebilecek avizeden gelen ışığı  dengeleyebilir.

Çoğu yerde, bir duvar apliğinin çok fazla ışık veya lümen sağlaması gerekmez. Ancak banyoda, daha parlak ampullere sahip bir çift duvar apliği, aynayı lavabonun veya makyaj  masasının üzerine yerleştirir, tımar için bol miktarda ışık sağlayabilir ve aynı zamanda odanın stilinin veya dekorunun bir parçası olabilir.

Kurulum İpuçları

Kendi anahtarına sahip olacak bir duvar apliği kuracaksanız, tek yapmanız gereken eski bir çalışma anahtarı veya fikstür kutusu için duvardaki açıklığı kesmektir – aynı kutuya monte  edeceğiniz kutu. yeni bir gömme veya asma armatür eklemek için tavana takın ve devre kablolarını o noktaya tavanın üstünden veya zeminin altından ya da yakındaki bir priz  kutusundan çalıştırın. Bir duvar anahtarı veya dimmer tarafından kontrol edilebilmesi için, apliğin monte edileceği kutuya götürmeden önce devre kablolarını anahtarın kutusuna götürmeniz gerekir.

Bir duvar apliği, yanlışlıkla çarpmayacak kadar yüksekse genellikle en iyi şekilde görünür ve çalışır. Yerden 6 ila 6- 1 / 2 fit arasında söyleyin. Yatağınızın yanında veya kahvaltı  masanızın üzerinde olduğundan daha düşük olmasını isteyebilirsiniz ve bunda bir sorun yok. Sadece zarar görmeyecek kadar yüksekte tut. Duvar aplikleri hem dekoratif hem de  pratiktir, bu nedenle, insanların onu görmek için boyunlarını uzatmak zorunda kalacakları kadar yükseğe monte etmekten kaçının. Görmenin yanı sıra görülmeleri de gerekiyor ve zeminden 6-1 / 2 fit veya 78 inçten fazlaysa genellikle “doğru” görünmezler.

Sitiller

Duvar aplikleri zarif, rustik, zarif veya cesur olabilir. Çok uzun süredir var oldukları için, klasik canlanmadan orta çağa, Viktorya dönemine veya Sanat ve El Sanatları’ndan çağdaşlara  kadar herhangi bir dekor için olanları seçebilirsiniz. Aslında, sadece halen kullanımda olan en eski aydınlatma armatürü türü değil, tüm aydınlatma armatürlerinin en eskisi olabilirler.

Tarih ve Kökenler

Yapay ışığın bilinen en eski biçimi muhtemelen el fenerinin atasıdır: Bir meşale veya daha doğrusu parlak yanan bir çubuk, pişirme ateşinden çekilir ve bu olağandışı gürültüyü neyin  yaptığını görmek için ormana veya mağaraya taşınır. mağaranın şeklini, aletlerimizi, yatak takımlarımızı ve birbirimizi görebildik. Yine de mağaraya girdikten sonra o meşaleyi tutmak başka bir şey yapmanın önüne geçti. Bu yüzden yapılacak mantıklı şey, onunla yapabileceğimiz, hem ışığı hem de ellerimizi kullanmamızı sağlayacak bir şey aramaktı ve bu  muhtemelen bir yangın tehlikesi yaratmadı. Bunu yapmanın bir yolu, onu duvara sıkıştıracak bir yer bulmak olabilir.

Sadece bunu yapmak – meşaleyi kaya duvara sıkıştırmak – ışığı yerleştirdi. Onu güvenli bir yere koydu ve bu, “yerleşme”nin bir tanımı. Artık ışığımız, ellerimizin kullanımı ve  armatürün adının kökü elimizdeydi. Ama henüz fikstürümüz yoktu.

İnsanlar muhtemelen meşaleleri hemen monte edecekleri noktaları iyileştirmeye başladılar. Zamanla, meşalelerin en etkili şekilde monte edileceği yerleri araştırmak ve geliştirmek bir  alışkanlık haline gelecekti. Ve mağaralardan çıkıp yapılar inşa etmeye başladığımızda, aydınlatma için yerlerin inşa edilmesi veya meşaleler, mumlar veya kandiller tutmak için çömlek  parçalarının yapılıp duvarlara yapıştırılması daha önemli hale geldi. Bu olduğunda, ilk duvar aplikleri vardı. Ve bugün hala onlardan zevk alıyoruz.