Genel

Tavan Aydınlatması

Tavan Aydınlatması

Tavan aydınlatması göz ardı edilmesi kolay bir tasarım öğesidir, ancak bir odadaki aydınlatma türü, alanın kullanışlılığından genel tarzına ve ambiyansına kadar her şeyi etkileyebilir. Tavan yüksekliğine ve odanın amacına göre doğru armatürü seçmek sıkıcı bir odayı güzel, kullanışlı ve davetkar bir yere dönüştürebilir.

Gömme ve Yarı Gömme

Gömme ışıklar tavana doğru monte edilirken, yarı gömme ışıklar armatür ile tavan arasında birkaç inç bırakır. Alçak tavanlar da dahil olmak üzere hemen hemen her yere kurulabildikleri için en çok yönlü tavan aydınlatma türlerinden biridir. Gömme armatürler, 8 fit yüksekliğinde veya daha düşük olan tavanlar için en iyisidir, yarı gömme armatürler ise 8 ila 10 fit yüksekliğindeki tavanlar için iyi çalışır. Her iki stil de genel veya ortam ışığı sağlar, ancak genellikle tek bir armatür, ekstra geniş bir alanı aydınlatmak için yeterli değildir. Ayrıca çalışma masasında veya mutfak tezgahında gerekli olan görev aydınlatması için de iyi değildirler.

Gömme

Gömme aydınlatma, armatürün odaya sarkmaması için tavana monte edilmiştir. Bazen tencere aydınlatması olarak adlandırılan gömme armatürler tipik olarak küçük ve yuvarlaktır. Bu tür aydınlatma, çok alçak tavanlar veya oyun odası gibi çıkıntılı armatürlerin hasar görebileceği alanlar için iyidir. Geniş bir alanı aydınlatmak için birkaç gömme armatür arka arkaya veya desene yerleştirilebilir. Kullanılan ampul tipine ve ışığı dağıtmak için bir cam panel olup olmamasına bağlı olarak, gömme armatürler hem ortam hem de görev aydınlatması sağlayabilir.

Avize ve Sarkıt

En yaygın olarak yemek masaları ve tezgahların üzerinde kullanılan avize ve sarkıt armatürler, bir oda için hem ışık hem de dekorasyon sağlar. Mutfak ve yemek alanına ek olarak, bu tür ışıklar, 10 fitten fazla yüksek tavanlı odalar için iyidir. Görünümünü dengelemek ve insanların içine girmesini önlemek için ışığın altında bir masa veya başka bir mobilya parçası olduğu sürece, alçak tavanlı odalara da yerleştirilebilirler. Aşağı aydınlatmalı sarkıtlar ve avizeler, görev aydınlatması için iyi olabilir ancak genellikle ortam veya ambiyans aydınlatması için kullanılır.

İzlemek

Pist aydınlatması adından da anlaşılacağı gibi bir pist üzerindeki bir dizi ışıktan oluşur. Işıklar genellikle küçük spot ışıkları gibi görünür ve istenen herhangi bir yöne bakacak şekilde ayarlanabilir. Ray aydınlatması, çok sayıda görev aydınlatmasının gerekli olduğu banyolar ve mutfaklar için iyidir. Bu armatürler, aynı zamanda, gömme veya yarı gömme tavan lambaları yerine modern dekorasyon şemalarına da uygundur. Ray aydınlatması, mimari özellikleri veya duvardaki resimleri vurgulamak için dekoratif olarak da kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir